USA

New York: Průvodce jídlem

Minulý podzim se mi splnil další sen – navštívila jsem New York. Město, o kterém jsem dlouho snila. Město, kde se natáčela většina mých oblíbených filmů a seriálů. Město, které nikdy nespí. Tak dlouho jsem se těšila, až si v New Yorku vytvořím i já své vzpomínky.

Kdybyste se zeptali deseti lidí, co mají na cestování nejraději, věřím, že dostanete deset různých odpovědí. Někteří cestují za památkami. Jiní si v žádném městě nenechají ujít návštěvu muzeí a galerií. Někdo hledá v nových městech nová přátelství. Spousta z nás cestuje po světě s foťákem na krku a snaží se zachytit ty nejoriginálnější snímky.

A co baví na cestování nás? My rádi poznáváme město očima místních. K čemuž kromě nekonečných procházek patří lokální jídlo a restaurace. O čem jiném by proto měl být můj článek z New Yorku, než právě o jídle.

Můj newyorský bucket list tvořily kromě oblíbených filmových lokalit, hlavně restaurace, které doporučoval instragram a zahraniční blogy. Tak jak mě z filmových lokalit nezklamala žádná, u restaurací už tomu bylo jinak. Ukázalo se, že ne všechna instagramová místa vám nabídnou ve skutečnosti i gurmánský zážitek.

V tomto článku jsem vám sepsala tipy na cenově dostupné lokální restaurace a bistra, která nás zaujala nejen samotným jídlem, ale také svou atmosférou a historií.

Dělali jsme co jsme mohli, abychom toho pro vás vyzkoušeli co nejvíce. 

Zeptáte-li se mě, co mi na New Yorku chybí ze všeho nejvíc, odpovím Central Park a bagely.

Newyorské ručně rolované bagely. Sezamový, grahamový, skořicový, s česnekem, solí, vločkami nebo mákem. Ve všech níže uvedených bistrech, počítejte s frontou až ke dveřím. Což je vlastně dobře, protože zhruba tolik času budete potřebovat na to si vybrat, jaký bagel si dáte.

Jenom těch tavených sýrů! Jejich nabídka nekončí u sýru s bylinkami nebo česnekem tak, jak jsme zvyklí. Najdete tady sýr s jablkem a skořicí, lesními plody, borůvkami, jahodami, čokoládou, jalapeňo papričkami, olivami, sušenými rajčaty nebo zeleninou. Kromě toho máte na výběr z celé škály tvrdých sýrů, šunek, salámů, masa a uzených ryb. Vybrat si jen jeden, je opravdu dřina. Pokud si nebudete vědět rady, mohu doporučit BEC = bacon, egg, cheese. S touhle kombinací nikdy nešlápnete vedle.

Ess A Bagel

Ess a Bagel najdete mezi 50. a 51. ulicí na 3.avenue. Lokalita, která si přímo říká o malou procházku k Rockefellerovu centru, kde si na jedné z laviček, můžete vychutnat jejich vynikající bagel a kávu.

Murray’s Bagels 

Další výborné bagely, tentokrát v Greenwich Village.

La Bagel Delight 

Vyhněte se davům pózujících turistů a pŕivstaňte si na ranní procházku přes Brooklynský most. Na jeho konci vás za odměnu čeká bagel v La Bagel Delight.

V Brooklynu se ještě chvíli zdržíme…

Junior’s 

Co by to bylo za návštěvu New Yorku bez newyorského cheesecaku. Pokud chcete ochutnat ten nejlepší, zajděte si do Junior’s na rohu Flatbush a DeKalb avenue. 

Jak píšou na svých stránkách: “You haven’t really lived until you’ve had cheesecake at Junior’s.” Nejen samotný cheesecake, ale hlavně atmosféra restaurace ve vás zanechá nezapomenutelný zážitek. Kam se na něj hrabou všechna muzea!

Připadala jsem si tady jako bych nasedla na stroj času a ocitla se v roce 1950. Právě tehdy byl Junior’s otevřen.

O tom, že je tohle místo jedno z nejlepších svědčí i fakt, že si jej vybrala Carrie a pan Božský pro svou svatební hostinu 🙂

Los Tacos Al Pastro 

Kdyby vás během vašich toulek po Brookynu přepadl hlad, skočte na tacos do Los Tacos Al Pastor v Dumbo. Zvenku vypadá jako obyčejné bistro. Uvnitř v kuchyni se ale dějí zázraky.

Teď už zase zpátky na Manhattan…

Pokud jde o autentičnost a pravou americkou kuchyni, vyhrávají u mě tradiční newyorská bistra. 

Až se budete i vy procházet ulicemi New Yorku, vzpomeňte si na tento článek. Stačí jen hledat ošuntělou budovu s neonovým nápisem a máte vyhráno!

Nečekejte žádné luxusní stolování. Pravděpodobně tady nedostanete ani to nejlepší jídlo vašeho života. Jen si ale vzpomeňte na všechny ty známé filmy a sitcomy, ve kterých se část děje odehrává právě v takovém bistru. Za mě další zážitek lepší než muzeum.

Navíc tady dostanete velké porce za nízké ceny a z našich zkušeností i s velmi příjemnou obsluhou.

Pearl Diner 

Budete-li poblíž Wall Street určitě se v Pearl Diner stavte na snídani. Jejich porce vás zasytí na celý den. 

A bezedné kafe vám zajistí dostatek energie na prozkoumání Lower Manhattanu společně se sochou svobody.

Star on 18 

Star on 18 je ideální zastávkou během procházky po High Line. 

Katz’s Delicatessen 

Přidejte se k Meg Ryan a dejte si i vy to, co ona ve známé scéně z filmu Když Harry potkal Sally:)

Katz’s je královnou všech bister. Jejich Pastrami Reuben sendvič je opravdu legendární. Ještě aby ne, když jej s úspěchem servírují od roku 1888.

Přiznám se, že jsem si ze začátku nebyla návštěvou Katz’s úplně jistá. Bála jsem se, že to bude jen další turistické místo s předraženým jídlem. S prvním soustem se ale všechny mé obavy vytratily.

Slibuji vám, že na jejich pastrami jen tak nezapomenete.

Ellen’s Stardust Diner 

Ellen’s Stardust Diner není jen tak ledajaké bistro s obyčejnou obsluhou. Je to místo, kde vás servírky a číšníci nejen obslouží, ale také vám zazpívají. Pracují zde budoucí hvězdy Broadwaye. Na oběd se tady často schází místní režiséři, hledající nové talenty. A na stůl se čekají hodinové fronty…

Pizza v New Yorku je něco jako croissant v Paříži. Není proto divu, že se kolem ní točil celý náš pobyt.

Joe’s Pizza 

Pokaždé, když jsme šli kolem jedné z poboček Joeyho pizzy, museli jsme si dát alespoň jeden kousek. A to i tehdy, když jsme se zrovna vraceli z večeře. Joeyho pizza byla láska na první kousnutí a já tajně doufám, že jednou otevřou pobočku i u nás.

Nikdy nezapomenu na to, jak jsme se s pizzou v ruce procházeli uličkami Greenwich Village a povídali si s přítelem o našich plánech a snech. Scéna jak vystřihnutá z romantického filmu:)

Můj přítel si vzal jeden den do hlavy, že neodjede z New Yorku, dokud nevyzkouší pravý Philly Steak. A vy byste jej měli mít na svém seznamu také.

Shorty’s   

Hledáte-li dobrý philly cheesesteak sandwich, určitě se stavte do Shorty’s. Vybrat si můžete z více jak deseti variant.

Subway

Cenově přístupnější a překvapivě chutnou verzi najdete také v Subway.

Stejně populární jako bagel, pizza a philly steak je v New Yorku také hot dog.

Gray’s Papaya 

Tohle hotdogové království si oblíbila nejen Carrie ze Sexu ve městě, ale také Ted s celou partou v Jak jsem poznal vaši matku a nebo Kathleen a Joe Fox z Lásky přes internet.

Jídlo a filmová lokalita v jednom? Za mě skvělá kombinace. Nemluvě o jejich perfektním hotdogu.

Máte rádi klasickou verzi s hořčicí a kečupem, nebo dáváte přednost sýru a chilli? V Gray’s Papaya si můžete dát hot dog kdykoliv. Mají totiž otevřeno 24 hodin denně.

S’MAC 

Další jídlo, které jsme museli v New Yorku vyzkoušet byly makarony se sýrem.

Na ty jsme si zašli do S’MAC.

Kromě široké nabídky nás překvapil samotný koncept restaurace. Celou objednávku vyřídíte přes tablet. Pak už se jen pohodlně usadíte a čekáte na jídlo. My zvolili klasickou verzi Mac&Cheese a byli jsme nadšeni. Jedna velká porce nám bohatě stačila na půl.

Nakonec po sobě uklidíte nádobí, stejně jako ve škole, a s plným žaludkem můžete vyrazit prozkoumávat East Village.

Říká se, že mexické jídlo v Mexiku a to, které se podává u nás v Evropě jsou dvě naprosto odlišné věci. Mexická kuchyně v New Yorku už je ale něco jiného. Kromě Los Tacos Al Pastor v Brooklynu jsme během našeho pobytu navštívili ještě několik dalších mexických restaurací, které mě jen utvrdily v tom, že se musíme do Mexika brzo podívat.  

Los Mariscos 

Všichni mluví o Los Tacos No.1 v Chelsea Marketu. My našli jeho brášku, který se specializuje na mořské plody.

A já vás prosím, zajděte si tady! Po vstupu do restaurace, jako byste rázem opustili New York a ocitli se na pláži. Skvělá hudba, příjemná atmosféra, mexické koktejly a jídlo, které vám vyrazí dech. Přesně takový je Los Mariscos.

La Chula 

To jsme tak jeden den zabloudili do Harlemu a objevili La Chula. Mexickou restauraci, kde servírují i tradiční snídaně. My vyzkoušeli další tacos. Další vynikající tacos!

Dobrá zpráva je, že jejich pobočku najdete také na Grand Central Terminal.

Chipotle 

Chipotle je v New Yorku téměř na každém rohu. Jedná se o cenově přístupný řetězec s mexickým jídlem. My zkusili jejich burrito za $10 a byli mile překvapeni porcí i kvalitou.

Punjabi Deli & Grocery 

Tohle malé bistro/obchod, hned naproti Katz’s Delicatessen, je povinnou zastávkou pro všechny milovníky indického jídla. Každý den máte na výběr hned z několika druhů vegetariánského curry.

Jídlo si můžete nechat zabalit nebo vám jej s radostí ohřejí přímo v obchodě. Za porci zaplatíte do $5.

The Halal Guys 

Každý v New Yorku zná The Halal Guys. Každý si minimálně jednou vystál frontu na jejich “chicken over rice”.

V současné době najdete po světě přes 200 poboček. Chcete-li navštívit jejich původní stánek, otevřený v roce 1990, běžte na 53.ulici a 6. avenue.

V čem je jejich úspěch? Kombinace skvěle ochuceného masa, žluté rýže a proslulých omáček, vás donutí se k nim vracet znovu a znovu.

A na závěr sladkou tečku.

Donna Bell

Vždy jsem si myslela, že nejlepší scones dělají ve Skotsku a Anglii. Pak jsme ale narazili na tohle malé pekařství kousek od Times Square. 

Jejich scones jsme si zamilovali natolik, že jsme tady chodili každé ráno. Bydlet v New Yorku udělám si z toho svou týdenní tradici. Banánový scone v pondělí, borůvkový v úterý, jahodový ve středu, malinový nebo ostružinový ve čtvrtek a v pátek jeho slanou verzi s vajíčkem a šunkou.  

Jean Le Gourmand

Neznám nikoho, kdo by neměl rád francouzské palačinky, ať už sladké či slané. 

V Jean Le Gourmand používají k výrobě automatizované stroje. Sledovat celý proces je tak zážitek sám o sobě. 

Kromě vynikajících palačinek za pár dolarů je jejich výhodou i lokalita.  Nachází se jen pár ulic od apartmánu Přátel a snad nejznámějších filmových dveřích vedoucích do bytu Carrie ze Sexu ve městě.

Tím se dostáváme ke konci dnešního článku. Páni, taky jste dostali takový hlad jako já?

Pokud máte i vy nějakou oblíbenou restauraci v New Yorku, budu ráda když se o ni se mnou podělíte v komentářích. Čím víc jídla, tím lépe! 🙂

B

 

Článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *