Asie, Filipíny

Filipíny: Ostrov Boracay

Máme za sebou nepovedený výlet na Bantayan. Několik dní a hodin strávených na cestách. Zklamání. Touhu po plážových radovánkách a to nejdůležitější – nové přátele.

Na zpáteční cestě do Cebu jsme se snažili vymyslet náhradní program. S vyřešením tohoto problému nám nakonec pomohli naši přátelé.

Na mysli mám ten stejný pár, který jsme potkali na Bantayanu. Oba pochází z Chile a po Filipínách cestovali několik týdnů. Jejich další a zároveň poslední destinací byl ostrov Boracay. Ostrov, který je známý pro své azurové moře a plážový život plný restaurací, barů a zábavních atrakcí.

Boracay dokonce vyhrál ocenění za nejkrásnější pláž v Asii.

Nový plán byl tedy na světě! Stačilo jen najít wifi a zarezervovat letenky na další den. S přítelem jsme dohromady zaplatili 7 000 PHP.

Ponaučení č. 1: Letenky pro vnitrostátní přelety nekupujte pokud možno dopředu. Buďte svobodní. Nechte si otevřené možnosti pro případ, že by se vaše plány ze dne na den změnily.

My udělali tu chybu, že jsme všechny lety zarezervovali dopředu. I když jsme ušetřili pár stovek pesos, měli jsme celý pobyt dopředu naplánovaný, což se nakonec ukázalo jako nevýhoda. Hlavně tehdy, když naše plány nedopadly podle očekávání.

Ten den jsme už zůstali v Cebu a ubytovali se v hotelu Tonross Apartelle. Za noc jsme zaplatili 850 PHP. Po dlouhé době jsme měli opravdu krásný velký pokoj s veškerým vybavením, horkou sprchou, klimatizací a wifi. Hned naproti byl také obchod a pekárna.

Večer jsme strávili hraním karet, popíjením filipinského rumu a vyprávěním historek z cest.

Tohle mám na cestování ráda. Z jednoho nevinného rozhovoru se vyklube několikahodinová konverzace a z ní poté pár dní společného cestování.

Díky náhodným přátelstvím se často dozvíte informace, které byste nikde jinde nenašli. Získáte doporučení na skvělá místa. Zažijete něco, co byste vy sami nikdy nenaplánovali. Dostanete novou inspiraci a kdyby nic jiného, užijete si spoustu zábavy.

Ráno jsme sbalili krosny a vyrazili na letiště. Doufali jsme, že se najde jeepney, který nás tam doveze. Jak se později ukázalo místo na letišti nás řidič vysadil u přístavu.

PC140299.JPG

Žádný jiný autobus či jeepney jedoucí na letiště jsme nenašli. Nezbylo nám tak nic jiného, než si vzít taxi.

Boracay je příliš malý na to, aby měl své vlastní letiště. Létá se proto na sousední ostrov Caticlan. Z Cebu jste zde letadlem za necelou hodinu. Z Caticlan jezdí pravidelně loď přímo na Boracay (od 5:00 do 19:00). Dočetla jsem se, že existuje více možností, jak se na Boracay dostat. Podle mě je ale tahle nejlepší a taky nejrychlejší.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jakmile vyjdete z letiště v Caticlanu, místní vám začnou nabízet dopravu až na ostrov společně s cestou lodí za 500 PHP.

Půjdete-li na vlastní pěst, ušetříte zhruba 300 PHP. Přístav se nachází necelých 15 minut pěšky od letiště.  U letiště odbočíte doprava, půjdete po hlavní cestě a ukazatele vás dovedou až na Caticlan Jetty Port.

V místní kanceláři si koupíte lístek na loď. Samotný lístek stojí 25 PHP. Kromě něj musíte zaplatit Terminal Fee 100 PHP a Enviromental Fee 75. Konečná cena je tedy 200 PHP. Cesta trvá necelých 30 minut.

Po příjezdu na ostrov můžete využít služeb jednoho z taxikářů (150 PHP) a dojet na White Beach. Pokud chcete ušetřit, za pomoci offline mapy dojdete na pláž za 30 minut.

Nejznámější a zároveň nejdelší pláž na Boracay je White Beach. Pláž je rozdělená na 3 části – Station 1, Station 2 a Station 3.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Station 3 je tou nejklidnější oblastí s cenově přijatelnými hotely a bary. Naopak na Station 1 najdete spoustu luxusních hotelů a drahých restaurací.

Kvůli našemu nízkému rozpočtu jsme zůstali na Station 3. Po shlédnutí nádherného západu slunce jsme spojili všechny naše síly a rozhodli se najít to nejlepší možné ubytování.

Po několika neúspěšných pokusech jsme objevili krásný hotel D’Escurel přímo u pláže. S majitelem jsme se domluvili na 800 PHP/noc. V pokoji byla teplá sprcha, větrák i wifi.  

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Z hotelu jsme se do centra, jímž byla Station 2, dostali za 15-20 minut. V této části najdete většinu barů, restaurací, zábavních atrakcí a hlavně místní trh s čerstvými rybami, ovocem, zeleninou a suvenýry.

Z restaurací doporučuji hlavně Smoke Resto. My tady večeřeli několikrát a vždy byli nadšeni. Na jejich kuřecí curry vzpomínám do teď.

Kromě restaurací jsou zde velmi populární tzv. vývařovny (nenapadá mě jiný překlad). Na trhu si koupíte rybu podle vašeho výběru, přinesete ji do jedné z těchto restaurací a oni vám ji na vámi zvolený způsob připraví. Za přípravu zaplatíte od 300 PHP/porce. Podle mě geniální nápad, nemyslíte?

Nejznámější White Beach má opravdu své kouzlo. Několik kilometrů dlouhá písečná pláž lemovaná palmami z jedné strany a průzračným mořem z druhé láká k ideální plážové dovolené. 

Najdete tady širokou nabídkou plážových aktivit.

Každý den vyjíždí z pláže desítky lodí na jednodenní výlety po okolí.

Řeč je o tzv. Island Hopping, během kterého navštívíte sousední ostrůvky. Součástí výletu bývá často oběd na jednom z ostrovů a případně další aktivita. Může se jednat o potápění mezi korály či se želvami, sledování delfínů, skok do vody z 10 metrů vysokého útesu (Ariel’s Point), apod. Ceny se pohybují mezi 1 000-3 000 PHP/os.

Kromě Island Hoppingu se můžete zúčastnit jednoho z potápěčských kurzů, projet se na lodi při západu slunce, šnorchlovat, užít si jízdu na vodním skůtru, vyzkoušet parasailing nebo si dopřát masáž přímo na pláži.

O zábavu tak máte postaráno na celý týden.

Kromě White Beach je na ostrově 13 dalších pláží.

Mezi ty nejznámější patří Puka Shell Beach a Ilig-iligan Beach. Obě nabízí krásné bílé pláže a průzračné moře. Ilig-iligan Beach je navíc ideální k potápění či šnorchlování. Na pláže se dostanete pěšky a nebo za pár stovek s tricyclem.

Pokud byste rádi podnikli výlet po ostrově, doporučuji procházku na Ocean Tower. Jedná se o nejvýše položený bod na Boracay, ze kterého je krásný výhled na okolí. Za vstup na Ocean Tower zaplatíte 75 PHP.  

Tato vyhlídka se nachází na druhé straně ostrova v části zvané Brgy, Bulabog. Místní pláž je oblíbeným místem pro sportovní nadšence. Díky dobrým povětrnostním podmínkám je ideální na parasurfing či surfování.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Všechny tyto aktivity a výlety lákaly i nás. Měli jsme na ně stanovený rozpočet a Island Hopping jsem měla na svém bucket listu.

Věci ovšem nedopadly tak, jak jsme si plánovali. Na Boracay bychom měli určitě jiné vzpomínky, kdyby jej během naší návštěvy nezasáhl tajfun.

Naše plážová dovolená nakonec vypadala tak, že jsme se místo válení na pláži schovávali před deštěm v moři. Do restaurace se brodili přes kaluže vody. Před vichřicí utíkali do baru. Pili hodně. Spali hodně. Jedli hodně. Zažili otravu jídlem. Hráli karty více, než bylo zdrávo. Plavky jsme vyměnili za pláštěnku a opalovací krém jsme nepoužili ani jednou. Zkrátka dovolená snů.

Ponaučení č.2: Zjistěte si dopředu co nejvíce informací o počasí. Připravte se na variantu, že se předpověd může kdykoliv změnit a vymyslete si náhradní program.

My udělali tu chybu, že jsme vyrazili na začátku prosince a doufali, že počasí bude stejné jako během hlavní sezóny.

V dnešní době, kvůli oteplování planety, nelze bohužel počítat se stejnou předpovědí, jaká platila před několika lety. Jak jsme se dozvěděli od místních, ani oni nezažili tolik srážek v prosinci jako právě v roce 2015.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

I přesto, že náš pobyt na Boracay nedopadl podle očekávání, jsme za tuto zkušenost vděční. Uvědomili jsme si, že né každá dovolená má hladký průběh a že často jedna katastrofa navazuje na druhou. Příště si už proto rozmyslíme, kam se vydáme na plážovou dovolenou a hlavně kdy.

Ponaučení č. 3: Mějte připravený náhradní plán B nebo i C. Nikdy nevíte, co vás může na cestách potkat.

Jak bych hodnotila samotný ostrov? Boracay bych zařadila mezi typický prázdninový ostrov, kam ročně přijíždí desetitisíce turistů s cílem poznat kousek exotiky. Najdete tady vše, co vám zajistí krásnou a zážitku plnou dovolenou.

I přesto, že je Boracay dost turistický, můžete si jej užít také s nízkým rozpočtem.

Ubytování ve Station 3 seženete do 1 000 PHP/noc. Pokud jde o jídlo, najdete tady spoustu pouličních stánků, “all you can eat” bufetů a hlavně trh s čerstvými rybami – kde to, kolik utratíte záleží na tom, jak dobře umíte smlouvat.

Výdaje

 • Loď Bantayan, Sta.Fe – Hagnayay: 170 PHP + 10 PHP (terminal fee)
 • Autobus Hagnayan – Cebu: 180 PHP
 • Ubytování Cebu – hotel Tonross Apartelle: 850 PHP/noc
 • Let Cebu – Caticlan: 3 500 PHP (kupováno den předem, 1 hod)
 • Loď Caticlan – Boracay: 200 PHP (zahrnuje terminal a enviromental fee, 30 min)
 • Ubytování Boracay – hotel D’Escurel: 800 PHP/noc.
 • Ubytování Caticlan – hotel Jung’s House Resort: 600 PHP/noc (hned u Caticlan Jetty Port)
 • Letiště Caticlan: terminal fee 200 PHP (není započítána v ceně zpáteční letenky)

Aktivity na Boracay

 • Island Hopping: 800 PHP/os (většinou výlet od 10:00 do 16:00)
 • Parasailing: 1 200-1 500 PHP (15 min)
 • Kurz potápění: 3 000-3 500 PHP (záleží na délce kurzu)
 • Masáž na pláži: 300-600 PHP (záleží na vašich smlouvacích schopnostech)

Průměrné ceny

Vycházím z našich zkušeností, kdy jsme se snažili hledat levnější, zapadlé restaurace a obchody. Ceny na hlavní promenádě mohou být až 2krát vyšší.

 • Sladké pečivo z pekárny: 5-7 PHP
 • Snídaně: 75-200 PHP/porce
 • Oběd či večeře: 250-500 PHP/porce
 • 1l piva: 120 PHP
 • Happy Hour koktejly: 150 PHP/2 drinky
 • Ubytování: 800-1 500 PHP/noc pro dva (záleží na tom, kde se ubytujete a jaké jsou vaše požadavky)
 • Čerstvé ryby na trhu
  • Tuňák: 300 PHP/kg (nejlevnější)
  • Chobotnice: 400 PHP/kg
  • White/Red snaper: 400-600 PHP/kg
  • Humr: 2 000 PHP (jedna z nejdražších ryb na trhu)

Tento článek je jen stručným popisem ostrova. Jak už víte, díky tajfunu jsme neměli vhodné podmínky k tomu poznat krásy celého ostrova. 

Pokud se ale chystáte na Filipíny a jste fanouškem dlouhých krásných pláží, určitě bych tento ostrov zařadila na váš seznam.

Výhodou je, že si pobyt tady můžete dovolit i s nízkým rozpočtem.

Upřímně si ale myslím, že pokud jedete vyloženě na plážovou dovolenou, nemusíte až na Filipíny. Podobné pláže, aktivity a čerstvé mořské plody najdete i v Evropě. Navíc za mnohem přijatelnější ceny.

Budu ráda, když se se mnou podělíte o vaše zážitky a zkušenosti nejen z Filipín.

BB

Článek

4 komentáře k “Filipíny: Ostrov Boracay

 1. Sabina říká:

  Ahoj,pri cteni jsem se pobavila,jsme v podobne situaci,na Bantyanu nas zastihl tajfun,takze nas zatim moc neoslovil,navic bydlime na spatnem miste,ubytovani jsme meli domluvene uz z domova,asi chyba,mame tu byt az do utery,ale premyslime,ze odjedeme driv i pres zaplacene ubytko.Chceme na Boracay,premyslime nad Station 2,ale nechala bych si klidne poradit….

  • Ahoj. Jeeej to me mrzi. Jak dlouho cestujete po Filipinach? A kde vsude planujete jet? Takze teda nejsem jedina, kterou Bantayan nenadchl jo? Jak uz ses mohla docist, tak bohuzel nemuzu zarucit, ze vam pocasi na boracayi vyjde, ale urcite si tam uzijete mnohem vic nez na Bantayanu 🙂 zkuste ten hotel, kde jsme byli my. Station 3 a 2 jsou od sebe vzdalene max 20 minut pesky a vyjde vas to tam urcite levneji a hlavne budete mit vic klidu. Nebo muzete zustat par dni na Station 3 a pak se presunout na Station 2, az to tam prozkoumate. Moc drzim palce, at vam vse vyjde a vy si to uzijete :)) budu rada kdyz napises dalsi tve dojmy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *