Anglie, Evropa

Život v Bournemouth

Přemýšleli jste někdy o přestěhování do Anglie, ale Londýn je pro vás moc rušný a sever zase příliš chladný a deštivý? Pokud to vidíte podobně jako já, mám pro vás další variantu.

Město, které jsem si vybrala já – Bournemouth. Po pravdě vybral jej můj přítel a já se do něj na první pohled zamilovala.

V Bournemouth jsem žila více jak dva roky. Rozhodla jsem se proto s vámi podělit o to, jak takový život v Bournemouth vypadá a kde je třeba začít v případě, že se do něj zamilujete i vy.

Bournemouth najdete na jihozápadě Anglie, v regionu zvaném Dorset, zhruba 2 hodiny vlakem od Londýna. Žije zde necelých 200 000 obyvatel, což z něj dělá největší město v Dorsetu.

Tato oblast je známá pro své krásné písečné pláže, nádherné pobřeží a ještě hezčí přírodu nejen v okolí národního parku New Forest.

Samotné Bournemouth je mimo jiné známé jako studentské město především díky Bournemouth University a Art University Bournemouth.

Za ten rok, co tady bydlím, jsem se s přítelem už dvakrát přestěhovala, vyzkoušela několik zaměstnání a také procestovala velkou část Dorsetu. Pokusím se tedy sepsat své poznatky, které jsem za tu dobu nasbírala s dalšími tipy na život. Pokud vás zajímá více o mých zkušenostech, přečtěte si článek o mém prvním roku v Anglii.

Doba vhodná na přestěhování

Začnu tím, kdy je nejvhodnější doba na nastěhování. Jelikož je Bournemouth turistické město, mnoho pracovních nabídek se oběvuje právě na začátku sezóny (duben až červen). V tuto dobu zde přijíždí spousta zahraničních studentů za sezónními prácemi nebo za studiem jednoho z jazykových kurzů.

Já do Bournemouth přijela na začátku července a práci jsem si našla během týdne. Jak už můžete vědět z předchozího článku, první tři měsíce jsem strávila v továrně a pomalu se zabydlovala v novém prostředí. Léto 2014 bylo jedním z nejteplejších za posledních několik let. My si tak naplno užívali výhody, které Bournemouth nabízí. Koupali jsme se v moři, opalovali na pláži, grilovali, poznávali okolí a užili si spoustu sluníčka a zábavy. Do té doby jsem si myslela, že je těžké v Anglii narazit na slunečné dny, ale opak byl pravdou a já byla o to víc spokojenější. Léto 2015 už sice tak teplé nebylo, ale pořád se našlo pár dní ideálních ke koupání a opalování.

Druhým obdobím vhodným k přestěhování je konec léta – začátek září. V tuto dobu končí studenti své jazykové pobyty, vrací se zpět do škol a mnoho pracovních pozic se uvolňuje. Právě tehdy jsem našla novou práci i já.

126

Ubytování

Přesunu-li se k ubytování, existuje několik možností a jak už to bývá, každá má své výhody i nevýhody.

Pokud dáváte přednost bydlení v centru města, počítejte s vyšším nájmem. V průměru se ubytování ve sdíleném domě/bytě pohybuje okolo £500-600 za double room a £400 za single room. Nájem za váš vlastní byt se může se všemi účty vyšplhat až na £1 100.

Výhodou města je snadná dostupnost k obchodům, restauracím, barům a hlavně pláži. Pokud navíc najdete práci v centru, ušetříte i za veřejnou dopravu (více info níže). 

Jelikož je Bournemouth známé svým nočním životem, bydlení na jedné z hlavních ulic může být občas rušné díky opilým lidem. Proto je lepší poohlédnout se po něčem mimo tato místa a nebo s okny pryč z ulice.

Pokud chcete ušetřit, navrhuji najít ubytování v jedné z okolní části – Charminster, Parkstone, Soutbourne, Westbourne či v sousedním městě Boscombe.

V tomto případě vás nájem vyjde měsíčně o £100 až £200 levněji. S velkou pravděpodobností budete bydlet v domě s malou zahrádkou v jedné z klidných ulic, kde v noci narazíte maximálně na lišky. 

Nevýhodou ovšem je, že cesta do centra zabere více jak 30 minut chůze (záleží, kde přesně bydlíte) a asi 20 minut autobusem. Bydlení v jedné z okolních čtvrtí je tedy hodně o dojíždění, což může být problém, protože autobusy nejezdí vždy na čas.

Často se mi tak stávalo, že jsem do práce přišla pozdě, čekala 20 minut na zastávce a nebo dobíhala autobus na poslední chvíli. Tento problém se dá vyřešit pořízením kola a nebo sdílením auta s někým, kdo má stejnou cestu jako vy. Otázkou tedy je, jak až moc nakonec ušetříte a také, jaké jsou vaše priority ohledně úrovně bydlení a pohodlí. 

Informace o tom jak hledat ubytování, na co si dávat pozor a jak by měla vypadat nájemní smlouva najdete zde.

Naše první ubytování bylo ve sdíleném bytě přímo na jedné z hlavních ulic v centru. Výhodou ovšem bylo, že všechna okna směřovala na opačnou stranu, takže jsme, až na výjimky, spali klidně. Všechna negativa, které ten byt měl, jsme ignorovali, neboť jsme byli na pláži za 5 minut a vše měli po ruce. Před vánocemi jsme se přestěhovali do klidné ulice Charminsteru plné typických anglických domků a se supermarketem poblíž. Pokoj byl o poznání větší, celý dům prošel před našim nastěhováním rekonstrukcí a my si tak za £400 liber žili královsky. Město nám ale nepřestalo chybět a tak jsme se po půl roce přestěhovali zpět do centra. Jelikož se naše požadavky malinko zvýšily, pronajali jsme si větší pokoj ve sdíleném domě vzdáleném do centra necelé 3 minuty a momentálně platíme £520 .

028

Práce

Po nastěhování přichází na řadu hledání práce. Pokud chcete pracovat v hotelu či restauraci, je nejjednodušší sbalit si do tašky životopisy a projít se po celém Bournemouth. Většinu hotelů najdete na Westcliffe nebo Eastcliffe a restaurace jsou na každém rohu.

Pokud vám vyhovuje práce v továrnách, mnoho z nich sídlí ve vedlejším městě Poole. Jednou z nejznámějších je kosmetická značka Lush, o které jsem se tady na blogu zmiňovala už několikrát. Po celém Dorsetu mají hned několik továren.

Plno pracovních nabídek najdete i jako osobní asistent/ka v oblasti pečovatelství.

Další z možností je využít zdarma pomoc pracovních agentur. Kompletní seznam pracovních agentur v okolí Bournemouth najdete zde. Já měla zkušenosti pouze s City Center, která zprostředkovává práce ve všech odvětvích a Platinum, jenž se zaměřuje převážně na catering a pohostinství.

Takže, když už budete obcházet město s životopisy, zastavte se i ve všech agenturách, které sídlí většinou na hlavních ulicích a poznáte je už z dálky díky výloze plné pracovních nabídek.

Více o tom jak si najít práci v UK najdete tady.

Doprava

Jak už jsem zmínila, v Bournemouth jezdí autobusy, a to konkrétně ve třech zónách. Podle zón se odvíjí i ceny za jednotlivé lístky.

Najdete tady dva konkureční dopravce – modrý MoreBus a žluté Yellow Buses. Jejich ceny jsou podobné. Za jeden lístek zaplatíte £1,6/£1,5, zpáteční stojí £2,2/£2,1 a týdenník se pohybuje okolo £14.

Více informací o cenách zjistíte na jejich webových stránkách More Bus a Yellow Buses.

Bournemouth má také svou vlakovou zastávku a letiště, ze kterého se létá například do Malagy, Glasgow, Manchesteru, Dublinu, na Ibizu a mnoho dalších míst.

Restaurace a bary

Chcete-li se levně a poměrně dobře najíst, jasnou volbou je síť Waterspoon, která nabízí jak pití, tak i jídlo. Chybu neuděláte, když si zde objednáte hamburger nebo jedno z tradičních anglických jídel. A pokud vaše peněženka zrovna zeje prázdnotou a vy i tak chcete vyrazit ven, je to vhodné místo na pár drinků či piv. Ceny jsou zde o polovinu nižší než v jiných barech.

Kromě toho se vyplatí sledovat akční nabídky místních restaurací. Mnoho z nich nabízí slevu ve vybrané dny či na určité pokrmy. Stejně tak můžete na slevových portálech (např. VoucherCodesnajít nejrůznější kupóny do restaurací Zizzi’s, Ask Italian, Pizza Express, Prezzo, Chimichanga, Bella Italia, Domino’s či Pizza Hut.

Anglie je známá skvělými restauracemi se zahraniční kuchyní. Mnoho takových najdete i v Bournemouth.

Pokud máte jako já rádi mexickou kuchyni a jejich nachos či burittos, určitě navštivte Mexigo nebo Ojo Rojo s krásným interiérem vhodným k večernímu posezení s přáteli. Asijskou kuchyni najdete v restauraci Little Asia. Nejlepší indické curry vám uvaří v Spice of Lahore a pokud vás láká Karibik zajděte do Turtle Bay a vyzkoušejte i jejich skvělé koktejly. Výborné burgery vám udělají v 7Bone Burger a ve většině tradičních hospod.

Dáváte přednost něčemu sladkému? Sprinkles se svými waflemi a poháry je jasnou volbou. Potřebujete-li se rychle najíst a nebo jste milovníky panini a sendvičů, zastavte se do Lord Sandwich. Hned naproti si můžete zajít do skvělé Skinny Kitchen, která je ideální pro milovníky zdravého životního stylu. Najdete zde kromě proteinových wafflí a palačinek, také zdravé wrapy, ovocné či zeleninové smoothie a spoustu dalších dobrot. Na své si zde přijdou také vegani a to v příjemné restauraci s domácí atmosférou Mad Cucumber.

Kromě výše zmíněných zde najdete mnoho dalších restaurací s thajskou, tureckou, brazilskou či španělskou kuchyní a nechybí ani tradiční fast food řetězce jako je KFC, McDonald’s, Subway a Burger King.

Noční život

Jste-li fanoušky klubů a diskoték projděte se po Old Christchurch Road, která je plná nejrůznějších barů a určitě se nebudete nudit. Mezi další známá místa patří Cameo, kde najdete hned několik místností s odlišným stylem hudby. Za návštěvu stojí také Halo – klub, který se nachází v prostorách starého kostela. Dále například Bar So! a The Winchester.

Dáváte-li přednost barům s živou hudbou a příjemným posezením určitě si oblíbíte Sixty Milion Postcards, Dancing Jug, Smoking Aces a nebo Jalarra.

photo-1

Obchody

V Bournemouth jsou všechny nejznámější obchodní řetězce – levnější i dražší. Mezi ty dražší řadím Marks and Spencer, Tesco, Sainsbury’s a Waitrose.

Z levnějších je tady Lidl, Aldi nebo Asda. Na každém rohu najdete malé obchody s denním zbožím a takzvané Off Licence, které bývají otevřené do noci a vyznačují se hlavně velkou zásobou alkoholických nápojů a cigaret.

Já osobně chodím hlavně do Lidlu a dokud jsme bydleli v Charminsteru, tak i Aldi. Produkty těchto řetězců jsou kvalitní a často až o polovinu levnější než v ostatních obchodech. Nakupuji zde hlavně čerstvé maso, pečivo, zeleninu a ovoce. Za běžný nákup místo £20 zaplatím kolem £10.

V jejich nabídce ovšem nenajdete vše, a tak pro zdravé potraviny jako jsou luštěniny, cizrna, pohanka apod. chodím do Tesca a nebo do speciálního obchodu se zdravou výživou a doplňky stravy Holland and Barrett. 

Kromě obchodů s potravinami zde najdete spoustu módních značek. Nechybí Primark a TKMaxxx, ve kterém seženete zlevněné zboží více i méně známých návrhářů. Dále také New Look (můj oblíbený), H&M, Zara, River Island, TopShop, Miss Selfridge a nákupní centra jako Debenhams a House of Fraser.

270420153778

Jak se žije v Bournemouth

Jelikož v Česku nemáme moře, je tohle asi největší výhoda celého Bournemouth. Prvního půl roku jsem mohla na pláži trávit každý den a pořád si to užívala. Nic se nezměnilo ani po roce bydlení tady. Už sice na moře nekoukám jako na zázrak, ale těm dnům, kdy svítí sluníčko a vy se můžete procházet po nádherné pláži, dýchat čistý mořský vzduch a užívat si západ slunce se asi nic nevyrovná.

Jelikož je tohle něco, co láká nejenom mě, ale i spoustu dalších cizinců (nejen) ze střední Evropy, najdete tady velkou komunitu Čechů, Slováků, Poláků a v posledních letech také Španělů, Portugalců a Italů.

Všichni zde přijíždí za jiným, lepším životem a po pravdě jej tady mohou snadno najít. Měsíční výdělky se s nejnižší mzdou, která je v současné době £7,5/hodinu, pohybují kolem £1 100.

Ubytování vás v průměru vyjde na £300. Bydlíte-li v double room s partnerem, můžete zaplatit ještě méně.

Za cestování utratíte max. £60.

Vše ostatní jde tedy na jídlo, pití, zábavu a výlety. Pokud si na každý týden vyčleníte £50, i tak šetříte část své výplaty na budoucnost, na splnění vašich snů a plánů.

Pro lepší představivost přikládám tabulku.

Měsíční náklady na osobu – povinné
Nájem + účty (jednolůžkový pokoj, mimo centrum) £280
Veřejná doprava (autobus) £60
Kredit (tarif od giffgaff) £10
Jídlo £160
Celkem (povinné náklady) £510
Další nepovinné náklady
Cestování/poznávání okolí (2 až 3 výlety) £25
Jídlo a pití v restauracích/kavárnách/barech £65
Alkohol £30
Návštěva kina £10
Měsíční permanentka do posilovny £15
Oblečení/obuv/doplňky £30
Dekorativní kosmetika £15
Celkem (nepovinné náklady) £190
Celkové měsíční náklady £700
Průměrná měsíční mzda £1,000
Měsíční úspory £300

Celá tato tabulka je pouze informativní. Vše záleží na vašich konkrétních potřebách a preferencích, zda rádi cestujete nebo dáváte přednost posezení v baru. Velké rozdíly mohou být také v tom kolik utrácíte za oblečení a kosmetiku.

Tak jak tak, pokud se malinko uskromníte, můžete šetřit mnohem více než ukazuje tabulka. Takže jak už jsem zmínila v úvodu, pokud vás neláká rušný a drahý život v Londýně a sníte o životě u pláže, věřím že v Bournemouth najdete, co hledáte.

IMG_0536

Chcete-li vědět více o stěhování do Anglie, přečtete si mé první články, ve kterých dávám Sbohem Česku a Vítám Velkou Británii.

Najdete tam informace o tom, co je třeba zařídit před odjezdem z domova, jak hledat ubytování, na co si dávat pozor při podepisování nájemní smlouvy, kde hledat práci, jak by měl vypadat váš životopis a spoustu dalších informací.

Tímto článkem jsem vyčerpala své znalosti ohledně běžného života v Bournemouth. Příště vás vezmu na oblíbená místa a podnikneme i pár výletů po okolí. Pokud máte jakékoliv další otázky a nebo vám v tomto článku něco chybí neváhejte mě kontaktovat.

BB

Článek

14 komentáře k “Život v Bournemouth

 1. Martina říká:

  Zdravím, naprosto skvěle sepsaný článek! Zrovna ležím nemocná v posteli s dost špatným svědomím, že nejsem v práci (pracuji pro Lush) a tohle mě docela nabilo. Po Vánocích budou vyhazovat a tak mám obavy, že je tahle má absence krásný hřebík do rakve.. Chci říct, že je super vědět, že si budu schopna najít v případě vyhazovu jinou práci. Bydlím v centru 🙂

  • Jé tak to jsem ráda, že jsem mohla předat trošku optimismu. Věřím, že vše dobře dopadne a práci si udržíš 🙂 Kdyžtak si mě přidej na FB a můžem být v kontaktu.

 2. Mauliii říká:

  Super článek, mas to dobre napsané 🙂 Díky za informace.
  Akorát od března se tam chystám takže dobre vědět alespoň o te praci.
  Já jsem teď přes půl roku kousek od Manchestru a tady nic moc tak jsem zvědavá jak dole na Jihu, už se tam těším 😀

  • Ahoj, jsem ráda, že jsem mohla pomoct. Jéé ty se stěhuješ se do Bmth? Já už tam bohužel nebydlím, teď jsem na Novém Zélandu. Kdybych ti mohla jakkoliv pomoct v začátcích v Bmth, klidně mi písni email na beabruska@gmail.com. Pláž je opravdu úžasná. Však to sama poznáš. Doufám, že si to tam užiješ tak jako já ty dva poslední roky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *