Anglie, Evropa

Druhý den v Londýně

V předchozím článku jste se mnou strávili jeden den v centru Londýna neboli City of Westminster. Navštívili jsme nejznámější památky jako Buckingham palace, Big Ben, Palace of Westminster a London Eye. Užili jsme si odpolední piknik v jednom z parků a prošli se podél Temže až k mé oblíbené St. Paul’s Cathedral.

Pár týdnů na to jsem měla možnost strávit v Londýně další dva dny. Neváhala jsem ani chvíli, koupila lístek na autobus a dopředu si připravila seznam míst, které jsem chtěla navštívit. Jak už to bývá, díky různým okolnostem se můj plán malinko změnil. Nakonec jsem ale získala skvělé zážitky, které dopředu nenaplánujete. Tak už to v Londýně chodí. Na každém rohu čeká něco, co vám může během jedné chvilky zlepšit náladu a zpříjemnit celý den. Jen se stačí dívat kolem.

Můj výlet začal 3 hodinami v autobuse, kde jsem dospávala a nabírala síly na celý den. Vystoupila jsem na Victoria Coach Station a jelikož jsem věděla, že se tentokrát neobejdu bez veřejné dopravy, dobila jsem si svou Oyster Card v jednom ze samoobslužných automatů na Victoria Station.

090620153859 (1)

A jak vlastně Oyster Card funguje?

Pro cestování v Londýně lze využít Oyster Card (elektronická karta) a nebo Travel Card (papírová karta). Díky těmto kartám pak můžete jezdit metrem, autobusem i DLR. Pořízení Oyster Card stojí £5. Kdykoliv ji můžete vrátit a nebo si ji nechat jako malý suvenýr. Nikde není přece řečeno, že se do Londýna už nevrátíte. Já tu svou mám například ještě z Olympijských her.

Velkou výhodou v Londýně je, že většinu památek najdete v 1. zóně. Pouze Greenwich je v zóně 2. Stačí tedy dobít kartu pro zónu 1 a 2.

Pokud jste přijeli do Londýna jen na pár dní jako já, stačí nabít kartu vámi zvolenou částkou, tzv. Pay as you go. Jedna jízda metrem poté stojí £2,4 a za autobus zaplatíte £1,5.

Plánujete-li zůstat v Londýně minimálně týden a nebo víte, že budete jezdit často, vyplatí se Oyster Card na týden. Cenově vychází na £32,1. Existuje také denní lístek, který stojí £6,4.

I v případě, že využijete Pay as you go maximální částka, kterou vám mohou strhnout za den je £7 (přes víkend) a £6,4 (pracovní den). U autobusu neutratíte za den více jak £4,4.

Kromě Oyster Card existuje Travel Card. Díky této kartě můžete využít slevu 2v1 na více jak 150 atrakcí a památek v Londýně.

Jedná se o akci anglických železnic, a proto je nutné koupit lístek na jednom z hlavních vlakových nádraží. Důležité je, aby byl na lístku znak železnic.

Seznam atrakcí, které můžete navštívit s touto slevou najdete zde. Nezapomeňte si stáhnout jednotlivé vouchery pro památky, které si vyberete.

Osobně doporučuji koupit jednodenní lístek na Travel Card (£12/den), navštívit všechny památky a poté cestovat s Oyster Card. Obecně se vyplatí mnohem více.

Pokud si stále nejste jisti, kterou z karet využít, navštivte webovou stránku zde.

Druhý den v Londýně

Můj den začal tradičně u Hyde Park Corneru.

090620153814 (1)

Hyde Park je jeden z nejznámějších a největších londýnských parků. Najdete tady kromě rybníku spoustu menších zahrad plných květin, fontán a soch. Já si oblíbila sochu Petra Pana – chlapce, který nechtěl nikdy vyrůst.

Několikrát do roka se Hyde Park promění v místo konání mnoha festivalů, koncertů a různých zábavních událostí. Minulou zimu jsme například navštívili známý Winter Wonderland, plný atrakcí a skvělého jídla i pití.

Během mé poslední návštěvy se právě připravoval London Summer Time.

090620153828 (1)

Parkem jsem prošla až k Oxford Street, kde jsem plánovala menší nákupy. Nenechala jsem si ujít návštěvu největšího obchodu kosmetiky Lush, která je mou oblíbenou. Všechny jejich výrobky jsou ručně vyráběné, krásně voňavé a hlavně učinné.

Obchod se otevřel teprve nedávno a nabízí více jak 200 nových produktů, které si můžete přímo na místě vyzkoušet.

090620153829 (1)

Pokud budete na Oxford Street, navštivte také okolní ulice. Na New Bond Street najdete několikapatrový obchod Victoria’s Secret.

Na vedlejší Brook Street, která kopíruje Oxford Street, má své obchody plno luxusních značek, které lákají k návštěvě svými nádhernými výlohami.

Co mám na Londýně ráda jsou mapy a značení na každém rohu. Pokud nechci strávit celé dny blouděním, je to pro mě naprostá nutnost. Jakmile se cítím ztracená, během chvilky objevím jednu z map a hned jsem o něco chytřejší.

Ti z vás, co jsou na tom s orientačním smyslem podobně jako já, dokážou pochopit mou radost, když zjistím, že se přece jen blížím k cíli.

090620153822 (1)

Přesně to se mi stalo, když jsem hledala Neal’s Yard – malou uličku s barevnými domky. Stačilo se jen zorientovat v mapě a za pár minut jsem už obdivovala všechny ty zajímavé a nevšední obchody na Neal Street.

Zaujal mě hlavně ten s čaji, jehož výlohu můžete vidět na fotce.

090620153831 (1)

090620153834 (1)

Kromě obchodů jsou zde i výborné restaurace. Jednou z nich je Punjab – indická restaurace, kterou doporučují samotní Indové. Neal Street se nachází mezi Soho a Covent Garden, kde jsem také zakončila své dopoledne.

Pokud máte rádi sushi, tartare a polévky, navštivte řetězec Itsu. Jejich heslem je “Eat Beautiful”, cenově se každé jídlo pohybuje kolem £5 a najdete jej po celém Londýně.

090620153835 (1)

Odpoledne jsem z Covent Garden prošla přes Leicester Square na Piccadily Circus, kde jsem pokračovala po Regent Street až k Regent Parku. Stejně jako Brook Street i Regent Street je plná obchodů.

Za návštěvu stojí nejstarší obchodní dům Liberty, který letos slaví 140 let od svého založení. Najdete v něm plno luxusního zboží od kabelek, bot, kosmetiky až po látky a nábytek.

IMG_0107

IMG_0103

Regent Park byl jeden z mála parků, který jsem zatím nenavštívila a hned u vchodu jsem si za to musela vynadat. Zahrady plné růží nejrůznějších barev, které voní na metry daleko, z něj dělají asi ten nejhezčí londýnský park.

Už jste někdy viděli černou labuť? Já teda ne. Ale jak je vidět v Regent Parku je možné vše.

IMG_0055

Kousek od parku je Muzeum voskových figurín Madame Tussauds a muzeum Sherlocka Holmese. Obě tato muzea jsou placená.

U Muzea voskových figurín je třeba počítat s asi 2 hodinovou frontou u vstupu a cenou £33. Pokud si lístek objednáte online zaplatíte £24.75 a měli byste se vyhnout i dlouhému čekání. Toto muzeum jsem navštívila v 7. třídě během svého prvního pobytu v Londýně a mám na něj skvělé vzpomínky.

Za vstup do Sherlock Holmes Museum zaplatíte £15. Záleží tedy na vašem rozpočtu a prioritách.

IMG_0065

Já ten den měla jiné plány a přes Regent Park jsem pokračovala až na vrchol Primrose Hill, který láká pěkným výhledem na celý Londýn.

Bohužel jsem neměla štěstí na počasí, ale i tak jsem v dálce mohla vidět Canary Wharf, The Gherkin, St. Paul’s Cathedral, The Shard a také London Eye.

IMG_0039

Od Primrose Hill je to asi 15 minut pěšky do Camden Town. Upřímně nevím, jak toto “městečko” popsat. Už samotná Camden High Street napovídá, že se jedná o něco netradičního. O tom se také přesvědčíte ve všech pouličních obchodech a marketech.

Těmi nejznámějšími jsou Camden Lock Market, který se nachází přímo za řekou a o kousek dál na Chalk Farm Road pak Cyberdog a Stables Market.

Najdete tady širokou škálu zboží – ručně vyráběné doplňky, tašky, cedule s vtipnými nápisy, obrazy, sošky, oblečení z nejrůznějších materiálů a střihů, boty všelijakých barev, trička se zvláštními motivy a nechybí také tradiční suvenýry. I když si nic nekoupíte (což je těžké), zabavíte se tady klidně na celý den.

Jelikož jsem měla v 18:00 sraz s mým přítelem, nasedla jsem na zastávce Camden High Street na autobus a dojela zpět na Oxford Street. Skvělý den jsme zakončili ještě skvělejší večeří v naší oblíbené restauraci Wong Kei v China Town.

IMG_0133

Jak jste si mohli všimnout, ráda chodím pěšky. Za celý den jsem podle našeho FitBitu nachodila více jak 40 000 kroků, a tím se zasloužila o několik puchýřů.

Vám ale nic nebrání v tom, zkrátit si cestu metrem nebo autobusem. Stačí jen najít příslušnou zastávku a s pomocí mapy metra (jsou zdrama k dostání v metru) nebo mapy na autobusových zastávkách dojet na správné místo. Když jsem to zvládla já, zvládnete to taky.

Stačí si zjistit jakou linkou potřebujete jet (v Londýně jich je celkem 11) a jaká je cílová stanice ve směru ve kterém chcete jet. Pak už vás ukazatele samy dovedou na správnou zastávku. Podobně to je i u autobusů.

V dalším článku se dočtete o mém třetím dni v Londýně. Zavedu vás do City of London a ukončím tím prohlídku hlavních londýnských památek.

BB

Článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *