Anglie, Evropa

Jeden den v Londýně

Zeptáte-li se mě na mé nejoblíbenější město, bez dlouhého přemýšlení odpovím Londýn! I přesto, že jsem nenavštívila všechna místa na světě, s jistotou můžu říct, že Londýn zůstane v TOP 10 napořád. Najdete tady vše od památek, muzeí, nádherných parků, obchodů světoznámých značek až po příjemné lidi ze všech koutů světa.

Navíc je to místo, kde jsem se zamilovala do svého přítele a poté za ním jezdila téměř 2 roky. Díky tomu jsem měla možnost prozkoumat Londýn skrz na skrz. Což myslím doslova, neboť jsem se v prvních týdnech pravidelně ztrácela a tím poznala opravdu každou uličku (dobře, ztracím se pořád).

Ráda se do Londýna vracím znovu a znovu. Po několikáté s radostí obdivuji Palace of Westminster či St. Paul’s Cathedral. Ráda také objevuji nové restaurace, místa a vše co mi do té doby uniklo.

Díky akční nabídce jízdenek od National Express a naší Coachcard s 30% slevou na všechny jízdy, jsem se rozhodla po více jak 3 měsících vydat znovu do Londýna. Za zpáteční lístek jsem zaplatila £13. Stačilo jen počkat na dobrou předpověď počasí, nahlásit volno v práci a vyrazit.

V plánu jsem měla navštívit co nejvíce turistických míst a navrhnout tak pro vás jeden den v Londýně. Pravidelně jezdím autobusem, který staví na Victoria Coach Station. Odtud je to necelých 10 minut do Hyde Parku.

090620153809 (1)

Většinu výletů začínám právě tady – na Hyde Park Corner u Wellington Arch.

100620153985 (1)

Mým prvním cílem v ten den byl jeden z nejproslulejších obchodních domů – Harrods. Mnohokrát jsem kolem něj projížděla, ale nikdy se nepodívala dovnitř. Rozhodla jsem se to proto tentokrát napravit.

U brány do Hyde Parku jsem zahnula doleva a za pár minut došla až k Harrods. Jakmile jsem vstoupila dovnitř, obklopily mě ze všech stran nejluxusnější značky a díla světoznámých návrhářů. Procházela jsem se jednou místností za druhou a přála si mít u sebe kartu s neomezeným limitem. Bez problémů bych zde strávila hodiny nakupováním šperků, parfémů, kabelek a bot. A to nemluvím o tom skvěle vypadajícím jídle, kterého bylo všude spousta.

Místo toho jsem se vrátila nohama zpět na zem a po půl hodině směřovala k východu. Díky mému úžasnému orientačnímu smyslu jsem jej hledala dalších 15 minut a přitom objevila nová oddělení se vším, co vás jen napadne.

Ach! Harrods se tak stalo jedním z mých oblíbených “muzeí” v Londýně.

store-front

Dalším opravdovým muzeem, do kterého se ráda vracím, je Natural History Museum (Přírodovědecké muzeum). Nachází se pár minut pěšky od Harrods.

Líbí se mi na něm nejen hlavní sál s kostrou dinosaura, ale také jednotlivé expozice, které vám umožňují vyzkoušet si spoustu věcí (např. skutečné zemětřesení). Díky interaktivním pomůckám, které najdete skoro v každém oddělení, se toho můžete i hodně přiučit.

Co mám na tomto muzeu ze všeho nejraději je samotná budova. Každá místnost působí tak nějak tajemně a pohádkově, což celému muzeu dodává krásnou atmosféru.

Hned vedle Natural History Museum je Science Museum (Muzeum vědy), které udělá radost hlavně chlapcům a pánům.

4555293

A do třetice je poblíž Victoria and Albert Museum (Muzeum Victorie a Alberta), kde si naopak přijdou na své ženy, a to hlavně u sbírky oděvů a šperků.

Pokud vám tedy při návštěvě Londýna nevyjde počasí, nemusíte zoufat. Dojeďte metrem na zastávku South Kensington a máte zaručenou zábavu na několik hodin.

Bude-li vám přát počasí jako mě, můžete si naopak užít londýnské parky, které jsou známé po celé Evropě.

Od Wellington Arch rovně po Constitution Hill projdete Green Parkem až k Buckingham Palace. Během letních měsíců zde můžete každý den od 11:00 střídání stráží. Takže pokud budete poblíž, určitě si tuto tradiční přehlídku nenechte ujít.

V Green Parku, plném nádherně rozkvetlých stromů a tulipánů všech barev, jsem neodolala malému polednímu pikniku. Nebyla jsem jediná. Kolem mě posedávalo nebo polehávalo desítky dalších.

Právě tohle na Anglii zbožňuji. Parky plné pánů v oblecích a dam v elegantních kostýmcích, užívajících si svou polední přestávku s jedním z mnoha takeaway, kterých je v okolí hned několik.

Nenapadá mě lepší způsob, jak strávit pauzu na oběd. Co myslíte?

Jelikož jsem toho chtěla ten den hodně stihnout, vydala jsem se přes St. James Park k Horse Guards Parade. Pokud zmeškáte výměnu stráží u Horse Guards Parade můžete se alespoň vyfotit se stráží a koňmi tady.

IMG_1276

IMG_0208

Přes Horse Guards Parade projdete během minuty na hlavní ulici Whitehall. Jedná se o jednu z turisticky nejrušnějších ulic, na které najdete mimo jiné sídlo britského premiéra (konkrétně na vedlejší ulici Downing Street). Na jednom konci této ulice se nachází Trafalgar Square s National Gallery a National Portrait Gallery.

Na druhé straně je Westminster Abbey, Big Ben a Palace of Westminster.


Na protější straně nelze přehlédnout všemi známé London Eye.

Já jsem místo na Westminster Bridge došla podél Temže k vedlejšímu mostu, na němž jsem byla skoro sama a mohla si užít výhled bez všudy přítomných turistů . Jak už jsem zmínila dříve, pohled na London Eye a Palace of Westminster mě nikdy neomrzí.

 

Když máte čas a nespěcháte do práce, je snadné zapomenout na to, že jste v jedné z nejrušnějších metropolí a můžete si tak užít každý okamžik.

Přesně o tom byl celý můj den. Zastavovala jsem se na každém rohu a to nejen proto, abych i já pořídila perfektní fotku.

Sluníčko svítilo, lidé kolem mě se smáli a já vesele pokračovala podél Temže až k Tate Modern Museum.

230420153759

Budu-li upřímná, Tate Modern Museum nepatří k mým oblíbeným. Asi zkrátka nemám to správné umělecké cítění a nedokážu ocenit jednotlivé exponáty.

IMG_0177

Co mám ale na tomto muzeu ráda je výhled z terasy na St. Paul’s Cathedral, Millenium Bridge a okolní mrakodrapy včetně známé Gherkin.

Na obrázku níže můžete vidět jeden z nejnovějších mrakodrapů, přezdívaný Walkie-Talkie, který byl dokončen na jaře 2014.

230420153758

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hned vedle Tate Modern Museum se nachází Shakespeare’s Globe Theatre, které je mi osobně mnohem sympatičtější.

Shakespearové díla jsem během školních let četla s radostí a né jen jako nutné zlo v povinné četbě.

IMG_0178

Ti z vás, co mě sledují na facebooku či twitteru ví, že St. Paul’s Cathedral je jedna z mých nejoblíbenějších budov v celém Londýně.

Od vyhlídky v Tate Modern Museum, jsem přes Millenium Bridge došla až pod ní a svou okružní prohlídku jsem zakončila na střeše nákupního centra One New Change, nacházejícího se hned vedle.

Nakonec jsem se usadila na schodech do katedrály a odměnila se karamelovým frapučínem.

230420153767

IMG_3177

Jelikož se mi krátil čas, vydala jsem se na cestu zpět. U Somerset House, který je místem mnoha významných událostí jako například London Fashion Week, jsem odbočila doprava a došla ke Covent Garden.

090620153846 (1)

100620153973 (1)

Přiznám se, že jsem toto místo objevila teprve nedávno a hned si jej zamilovala. Najdete tady plno lákavých obchodů, skvělých restaurací a kaváren.

Tato “zahrada” je známá také díky různým představením pouličních umělců. Na jedné z teras si tak můžete vychutnat skvělý oběd či kávu s dezertem a pozorovat u toho některé z vystoupení.

230420153770

090620153839 (1)

Neodolala jsem a koupila si proslulé Ladureé makronky. Na doporučení jsem vyzkoušela vanilkovou, karamelovou a malinovou příchuť.

Po prvním kousnutí jsem pochopila, proč je všichni tak zbožňují a oficiálně se tak zařadila mezi jejich fanoušky. Než jsem došla na Leicester Square, což trvalo možná 10 minut, byly pryč.

Na Leicester Square se pravidelně pořádají Londýnské filmové premiéry a najdete zde i M&M World – několikapatrový ráj s M&M sladkostmi. Kdo jej nenavštívil jako by v Londýně ani nebyl.

100620153881 (1)

IMG_0168

V poslední hodině, která mi zbývala do odjezdu, jsem si zašla na večeři do mé nejoblíbenější restaurace v China Town.

Máte-li rádi čínské jídlo, určitě navštivte Wong Kei. Jejich způsob servírování, obsluhy a prostředí, které připomíná školní jídelnu, je proslulý. Někteří se cítí pohoršeni, jiní to milují. Já patřím do skupiny, která na tuto restauraci nedá dopustit.

Jejich jídlo je jedno z nejlepších, jaké jsem kdy měla a navíc za rozumnou cenu. Mé oblíbené jsou nudle s kuřecím masem, kachní závitky a kukuřicová polévka.

IMG_1139

IMG_1293

IMG_1294

Po cestě na autobusové nádraží jsem se na pár sekund zastavila ještě na Picadlly Circus a pak už utíkala na autobus.

23082012781

Celý den jsem si skvěle užila a doufám, že pokud se chystáte do Londýna i vy, poslouží vám můj program k tomu, abyste se měli stejně dobře jako já.

S Londýnem se mi vždy těžko loučí a pokaždé se těším, až se tam znovu podívám. Při té příležitosti vás zase vezmu s sebou a ukáži další méně i více známá turistická místa.

Máte nějaké oblíbené město, kam se rádi vracíte? Navštívili jste už Londýn? Jaké jsou vaše postřehy?

BB

Článek

2 komentáře k “Jeden den v Londýně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *