Asie, Srí Lanka

Srí Lanka: Příručka pro cestovatele

Díky dovolené na Srí Lance jsem si odškrtla další sen. Zajímá vás, co je dobré vědět před cestou? Jak je to s vyřízením víz? Co byste si měli zabalit a s jakým rozpočtem počítat?

Po přečtení tohoto článku budete znát všechny odpovědi.

Letenky

Na cestování po Srí Lance jsou podle mě ideální 2 až 3 týdny. Samozřejmě vše závisí na vašich plánech a způsobu cestování, který zvolíte. Budete-li cestovat s pronajatým autem a řidičem stačí kratší doba. Cestování místní dopravou zabere více času a je třeba s tím počítat.

Letenky jsme kupovali na 5 měsíců dopředu za £578/osobu. V dnešní době najdete levnější lety, s jedním nebo více přestupy, pohybující se okolo £300 – £400. Akční nabídky na cestování po celém světě najdete například na cestujlevne.com.

My jsme dali přednost pohodlí a letěli přímo z Londýna do Colomba, hlavního města Srí Lanky, se společností SriLankan Airlines. Vzhledem k omezené dovolené jsme tak ušetřili čas a prodloužili si pobyt. Navíc šlo o večerní let, a proto jsme mohli letět už o den dříve.

Víza

Kromě odbavení online jsme den před odjezdem žádali i o víza. Doporučuji jejich vyřízení předem na oficiálních stránkách Srí Lanky. Celý proces trval několik minut, schválená víza jsme měli na emailu do půl hodiny a zaplatili jsme za ně 30 UDS/osobu. Jak jsme zjistili později, poplatky na letišti jsou vyšší.

Z vašich zkušeností už vím, že žádost o víza nemusí být tak snadná. Doporučuji proto vyřídit online žádost minimálně měsíc před odletem.

DSCN3874

Počasí

Kdy je vhodná doba pro návštěvu Srí Lanky? Obecně začíná hlavní turistická sezóna v prosinci a končí začátkem dubna. V té době je období sucha na jihu, jihozápadě a ve středu ostrova. Výjimkou je sever a východní pobřeží, kde je naopak deštivá sezóna. Takže pokud chcete strávit většinu času surfováním v oblíbené surfařské destinaci Trincomalee ideální doba je od května do září.

Během loňského roku jsem se já osobně i mí přátelé přesvědčili o tom, že počasí může být nestálé i začátkem hlavní sezóny a nakonec se může stát, že vám na jihu pár dní proprší a naopak na východě narazíte na slunečné dny i během deštivého období.

Být vámi, zvolím proto pro návštěvu Srí Lanky období od února do konce března a věřím, že budete mít stejné štěstí jako my. Teploty se v této době pohybují kolem 30 stupňů a neklesají ani na večer. Díky tomu si můžete užívat slunečné dny s blankytně modrou oblohou v době, kdy v Evropě řádí sněhové kalamity a teploty se pohybují kolem 0.

Pokud se rozhodnete navštívit kromě jižní části také horské oblasti, což vřele doporučuji, připravte se na chladnější počasí i v období sucha. Často se zde setkáte, hlavně v druhé polovině dne s mlhou, slabým deštěm a večerními teplotami kolem 15 stupňů. Doporučuji proto přibalit kromě plavek i něco teplejšího – postačí mikina nebo triko s dlouhým rukávem, plátěné kalhoty a nepromokovaná bunda.

Rozpočet

Od října jsme měli 5 měsíců na zjišťování informací, plánování trasy a rozpočtu. Prošli jsme mnoho diskuzí na hedvabnastezka, tripadvisor a přečetli plno reportáží z cest. Náš rozpočet jsme si nakonec stanovili univerzálně na 6 500 Rs/den, což je zhruba 100 000 Rs/17 dní. Zvolili jsme zlatou střední cestu a celková denní částka zahrnovala:

 • ubytování 3 500 Rs,
 • jídlo 1 500 Rs,
 • cestování 1 500 Rs (veřejnou dopravou 500 Rs, ťuk ťukem 1 000 Rs).

Dále je třeba zahrnout do rozpočtu vstupy do památek a na různé atrakce. Nás vyšly dohromady na 30 000 Rs.

Obecně tedy na Srí Lance zaplatíte nejvíce za vstupy do místních památek a za atrakce, naopak ušetříte za jídlo a místní dopravu.

V Británii jsme nemohli vyměnit více než £20. V hotovosti jsme si proto vezli £400 a na letišti v Colombu je vyměnili v kurzu 199 Rs/£. Byl to nejlepší kurz, který jsme na Srí Lance našli. Proto doporučuji peníze vyměnit hned tam.

Zbytek jsme vybírali v bankomatech (tzv. ATM), kterých bylo speciálně v turistických oblastech spousta.

Chystáte-li se strávit na Srí Lance několik týdnů a bojíte se mít u sebe veškeré finance, je tohle ideální řešení. Před cestou si ještě zkuste doma vyřídit kartu, která si za výběr hotovosti v zahraničí neúčtuje žádný nebo jen minimální poplatek. Určitě se vám to vyplatí.

Podrobnější informace o cenách a našich výdajích během pobytu najdete v dalším článku, který popisuje naše cestování den po dni.

DSCN4234

Plán cesty

Okruh po Srí Lance jsme vytvářeli s pomocí různých diskuzí podle našich vlastních priorit:

 • navštívit méně turistická místa,
 • podniknout výšlapy do hor,
 • užít si krásnou přírodu,
 • ochutnat srí lanské jídlo a seznámit se s kulturou místních obyvatel,
 • strávit několik dní na pláži.

Pokud máte podobné zájmy, tak tady je naše plánovaná trasa v bodech:

 1. Colombo
 2. Dambulla
 3. Polonnaruwa
 4. Pidurangala (hora poblíž Sigiriya Rock)
 5. Kandy
 6. Pinnawala
 7. Dalhousie
 8. Adam’s Peak
 9. Nuwara Eliya
 10. Haputale – Lipton’s Seat, Diyaluma Falls
 11. NP Udawalawe Safari
 12. Mirissa a jižní pobřeží

Více informací o jednotlivých místech a o průběhu výletu najdete v dalším článku.

10537167_1411812572463748_6782069770987476880_n

Doprava na ostrově

Autobus

Autobusová doprava na Srí Lance je velmi frekventovaná. Autobusy jezdí pravidelně a úplně všude. Nikde nenajdete přesný časový harmonogram, ale nemusíte se bát, že byste se nedostali z jednoho místa do druhého. První autobusy jezdí kolem 6:00 a poslední před 18:00. Ceny se pohybují v několika stovkách rupí.

Autobusy na kratší vzdálenost bývají pomalejší. Delší vzdálenosti většinou urazíte rychleji. Počítejte ale i s průměrnou rychlostí 25km/hodinu.

DSCN4123

DSCN4503

Vlak

Doporučuji jízdu vlakem, speciálně v horách, kde si tak užijete nádherný výhled. Měli jsme štěstí a všechny vlaky byly s větráky a dostatkem místa na nohy i batohy. Co do pohodlí se daly snadno srovnat s těmi evropskými. Jinak už tomu bylo s rychlostí.

DSCN4376

DSCN4384.JPG orez

Tuk ťuk

Kromě autobusů a vlaků všude narazíte na takzvané ťuk ťuk taxikáře, kteří vám budou nabízet své služby. Občas se vyplatí trochu připlatit a svést se s nimi, už jen kvůli zážitku z jízdy.

DSCN4735.JPG orez

DSCN3962

Buďte opatrní, co vám kdo říká a nejlépe si informace ověřte. Hodně se setkáte s lidmi, kteří chtějí prodat služby za každou cenu bez ohledu na vaše potřeby.

Jídlo

Největším zklamáním pro nás bylo jídlo. Ve všech místních restauracích po celém ostrově najdete podobné menu – rice and curry, rizoto, nudle a kottu ve třech variantách – se zeleninou, s vajíčkem nebo kuřecím masem.

Maso bývá často nasekané a připravené s kostmi. Po několika porcích nás přestalo bavit kosti vybírat a objednávali jsme si už jen zeleninu. Pokud nevydržíte dlouho bez masa, stejně jako můj přítel, doporučuji vám se na to předem připravit.

Kromě toho najdete v některých restauracích i takzvané rotti, které připomínají nám známé palačinky a jsou ideální pro snídani.

Za zkoušku stojí také tradiční srílanská snídaně, která je sice ostrá, ale výborná.

Na jihu je jídlo mnohem lepší. Na výběr zde máte z čerstvých ryb a mořských plodů. Budete-li mít šanci vyzkoušet jídlo připravené místními v jejich domácnosti, užijete si skvělý gurmánský zážitek, tak jako my v hostelu v Mirisse.

DSCN4569

Suvenýry

Při balení myslete na rezervu. Volné místo během dovolené rychle zaplníte suvenýry a dalšími drobnosti. Myslím, že nejsem jediná, která si odevšad vozí nějakou maličkost.

V mém případě to jsou pohledy a magnetky, které vždy daruji svým rodičům. Kromě toho si ráda kupuji různé místní speciality, které mi během dovolené zachutnaly.

Srí Lanka není výjimkou a mezi turisty oblíbené suvenýry patří:

 • srí lanský čaj – koupit jej můžete buďto v jedné z čajových továren nebo na místním trhu,
 • tělová a vlasová kosmetika, krémy na obličej – na trzích najdete široký výběr kosmetiky slibující zázraky,
 • koření,
 • kožené výrobky, tašky a peněženky – pokud si přejete mít tašku jako Indiana Jones, tady takovou najdete,
 • dřevěné sošky a náramky,
 • batikované šátky a oblečení,
 • masky z balzového dřeva – podle tradic slouží na odehnání nemocí.

Odpovědi na Vaše otázky

Je nutné se před cestou na Srí Lanku očkovat?

Abych byla upřímná, nejsem fanouškem očkování a pokud to není nezbytně nutné vyhýbám se jim obloukem.

Jsem zastáncem toho, že vám na Srí Lance postačí dodržovat základní hygienická pravidla. Ujistěte se, že máte dostatek antibakteriálního gelu a používejte ho několikrát denně pokaždé před jídlem, po cestě v autobuse nebo po dotkuní se něčeho o čem nejste úplně přesvědčení, že je čisté.

Vyhýbejte se pití vody z kohoutku, a to i v případě čištění zubů nebo mytí ovoce.

Všeobecně na sebe dávejte mnohem větší pozor než obvykle a neustále mějte na paměti, že nejste doma v Evropě.

Jak je to s hledáním ubytování?

My osobně hledali všechny hotely až na místě a nikdy jsme neměli problém. Pro hledání můžete využít booking.com. Ten vám umožní vybrat pro vás vhodný hotel na základě recenzí a umístění.

Samotnou rezervaci ovšem doporučuji vyřídit až na hotelu. Ušetříte tak poplatky, které dáváte serveru.

I kdyby jste dopředu nevěděli o žádném hotelu, ve městě se vždy najde někdo kdo vám poradí a do hotelu vás doveze.

Jak na Srí Lance funguje veřejná doprava?

Dopravní síť je na Srí Lance hodně rozvinutá a člověk se dostane kam potřebuje. Autobusy sice jezdí mnohem pomaleji než jsme zvyklí v ČR a ne vždy to je pohodlná cesta, ale stojí za to.

Funguje to tak, že přijdete na zastávku, najdete si autobus s nápisem místa kam chcete jet a nebo se přímo někoho zeptáte. Místní vám rádi poradí.

Vlaky jsou také na dobré úrovni, ale nabízí mnohem méně spojů. Ty si ale můžete předem vyhledat pomocí mobilní aplikace SL Railway.

Pokud máte dostatek času dala bych být vámi přednost veřejné dopravě před osobním řidičem. Zažijete to pravé dobrodružství a dostanete se všude.

 Je Srí Lanka nebezpečná?

Všeobecně není Srí Lanka nebezpečná a nemusíte se zde strachovat o svůj život, ale pokud budete Srílančanům přímo ukazovat plné peněženky, luxusní telefony a další vymoženosti, nikdo vám nezaručí, že o ně nepřijdete.

Protože jsem už slyšela pár historek o tom, jak turisty na Srí Lance okradli přináším vám pár rad jak se tomu vyhnout.

Úplně nejdůležitější je na sebe neupozorňovat – ujistěte se, že všechny cenné věci necháte doma a že v peněžence, s kterou platíte máte jen pár bankovek. Zbylé peníze si schovejte do batohu, rozdělte do několika přihrádek a noste u sebe jen tolik, kolik potřebujete na jeden den.

To samé se týká i elektroniky. Chápu, že se na cestách neobejdete bez chytrého telefonu a tablet je vašim nejlepším pomocníkem, ovšem aby tomu tak bylo až do konce pobytu snažte se pro něj najít bezpečné místo a vždy jej mějte u sebe. Vše si pravidelně kontrolujte, přepočítávejte a hlavně dávejte pozor, když opouštíte hotel nebo autobus. 

Jaké jsou na Srí Lance zásuvky?

Na Srí Lance se setkáte hned s několika typy zásuvek. Kromě evropské tady najdete také anglickou a americkou. Pokud tedy plánujete cestovat z po celém ostrově, neobejdete se bez univerzálního adaptéru. V opačném případě skončíte s vybitým telefonem a bez jakékoliv možnosti ho dobít. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že to není nic příjemného.

V dnešní době existuje spousta chytrých univerzálních adaptérů, jejichž součástí bývá také usb port a rozbočovač. Pokud zatím žádný nemáte, doporučuji si jeden pořidít. Cenově se pohybuje kolem 15€.

Snad jsem zodpověděla všechny vaše otázky a pomohla vám při plánování dovolené. V dalším článku se dozvíte, jaká místa jsme nakonec navštívili, co vše jsme zažili a kolik nás to stálo. Co myslíte, splnila Srí Lanka naše očekávání? Pokud máte další otázky, neváhejte mě kontaktovat.

BB  

Článek

45 komentáře k “Srí Lanka: Příručka pro cestovatele

 1. Peeeta říká:

  Dobrý den, krásná stránka. Zatím nejlepší, co jsem četla. Psala jsem Vám na FB, ale zatím bez odpovědi 🙂

 2. Méně turistická místa dle Tripadvisoru? To neeeee……. Vzdyt to je výčet těch největších turistických spotů. Ale jinak dobrej článek taky se mi na SL líbilo.

  • Máš pravdu. Naplánovat trasu předem nebylo nejjednoduší, proto jsme zvolili jako výchozí bod jednu ze základních tras a až na SL se snažili najít místa s méně turisty. Máš nějaké tipy pro ostatní? Kde si byl ty?

 3. Je pravda že Srí Lanka je malá a už hodně zcestovatělá. Ale třeba bych doplnil kde jsem byl, Trincomalee-Nilaveli – krásné velké pláže a ne moc turistů, Minneriya národní park (více turistů) ale možnost vidět opravdu hodně slonů i kolem parku, Kalkudah-krásné pláže prakticky bez turistů, Anuradhapura, Arugam bay – surfování, Tangalle, Kirinda-bez turistů, Tissamaharama-bez turistů, Galle

  • Moc děkuji za tvé poznatky. Věřím, že pomohou ne jednomu čtenáři při plánování trasy. Pokud budeme mít možnost a na Srí Lanku se znovu podíváme, určitě využiji i já tvých doporučení 🙂

 4. JI říká:

  Zdravim, inspirativny clanky… na Sri Lanku sa chystame zaciatkom jula… pravdepodobne sa vykasleme na povodny plan a skusime bez osobneho sofera 🙂 Chcel by som sa opytat na internet – z clankov som mal pocit, ze ste tipy na blizke miestne hotely hladali aj na nete. Mali ste nejaky mobilny internet, miestnu sim kartu? Alebo sa da spoliehat na free wifi? dakujem.

  • Moc děkuji 🙂 Na jak dlouho jedete? Nás plán byl začít s místní dopravou a kdyby nám nezbyl čas, tak jsme měli v záloze šoféra. Nakonec jsme vše stihli i bez něj. Tak můžete zkusit to samé 🙂
   Co se týče internetu, díky našemu anglickému operátoru jsme měli internet na Srí Lance v rámci tarifu zadarmo. Každopádně na letišti nebo i v letadle dostanete místní sim kartu, kterou si můžete aktivovat. S free wifi jsme se setkali ve většině hotelů, ale signál nebyl ideální. Takže to nemůžu zaručit.
   Snad jsem vám trošku pomohla. Přeji krásnou dovolenou!

 5. Lucie říká:

  Ahoj, skvělej článek, na Srí Lanku odlétáme za 3 měsíce a chci se zeptat jestli a příp. proti čemu jste se nechali očkovat? Předem díky!:)

  • Děkuji. Jsem ráda, že se líbil 🙂
   Nenechávali jsme se očkovat proti ničemu. Nejsem fanouškem očkování a ani mi to nepřišlo nutné. Vezli jsme si s sebou základní prášky – hlavně na střevní potíže a taky antibakteriální gel, který jsem používala skoro pořád. Myslím, že když si budete dávat pozor na takové ty základní věci, tak budete v pořádku tak jako my.
   Přeju krásný pobyt!

 6. Libor Sobotka říká:

  Ahoj. Mám dotaz, který je jistě dost netradiční, ale pro mě je to důležité.
  Jak často jste na cestě viděli stánky s mladými kokosy? Srí Lanku budu v červnu projíždět nějak kolem dokola nebo křížem krážem na kole a kokosová voda je skvělé osvěžení.
  Nedávno jsem byl v Indonésii a tam je kokosová palma běžnější, než u nás jabloň, přesto tam kokosy ke koupi nebyly téměř níkde, tak proto se ptám.
  Díky.

 7. Mumaci říká:

  Skvělý článek, pomohl nám ujasnit si některé věci 🙂 odlétáme za necelé 2 měsíce a už se moc těšíme! jen pořád váháme s tím řidičem, zda si ho pronajmout na celý pobyt nebo jen na některé cesty..

  • Jsem moc ráda, že jsem Vám mohla pomoct a věřím, že si Srí Lanku moc užijete 🙂 Aspoň tako jako my. Ohledně řidiče se pořád přikláním k variantě pronajmout si ho na druhou půlku cesty nebo na některá místa. Pokud si tím nejste ale jistí a pokud vám hlavně nevadí, že budete mít pořád “někoho” kolem sebe, tak si jej pronajměte na celý pobyt. Určitě byste ale měli zkusit aspoň jednu cestu vlakem a autobusem – je to zážitek!

 8. Katerina říká:

  letos v polovině unora jsme navstivili taky Sri Lanku, v rámci úsporu času jsme si na první týden pronajali řidiče, který nás vozil po předem domluvených památkách.Cestu vlakem z Kandy do hor jsme absolvovali, rozhodne to stoji za to..a ridic vas pak vyzvedne v cilove stanici. Ke konci památek nas vyložil na pláži Talalla beach ,kde jsme par dni zustali a pak se pohybovali Busem nebo tuktukem oboji velky zazitek 🙂 pokud clovek ma vice casu na cestovani…tak bych se asi presouvala jen autobusem..je to fakt za hubicku.

  pak musim dat souhlas co se jidla tyce…moc neumeji pripravit maso..takže pokud si date curry s masem..tak dostanete rozsekane kure na male kousky i s kostma a tak 🙂 takže pak jsme si vzdy taky davali jen zeleninove…ale jinak mi mistni kuchyne moc chutnala.

  prevazne jsme si pak na plazi uzivali cerstve ryby v restauraci…byla to mnamka.

  rozhodne jsme za 14 dnu nestihli vse …takže to vidím na příští návštěvu 🙂

  • Jé, to zní dobře 🙂 Myslím že kombinace řidiče a místní dopravy je ideální, pokud nemáte dostatek času a chcete toho stihnout co nejvíce. Jsem ráda, že se Vám tam líbilo a že se shodujeme v názorech. Čerstvé rybky byly lahůdka. Jídlo u moře jsme si také užívali mnohem více než ve vnitrozemí. A které místa jste navštívili? Něco netradičního nebo něco co stojí za doporučení? 🙂

   Děkuji za komentář! 🙂

   • Tereza říká:

    Ahoj, díky za podrobné info :), chystáme se na Sri Lanku příští léto. Musím říct, že mě v tvém článku zaskočil ten rozpočet ;), jestli to dobře chápu, utratili jste za 17 dní za ubytování+jídlo+vstupy 130 000 Rs, což je dle kurzu výše. cca 48 000,- Kč. To je cena za jednoho nebo za dva :)? I za 2 mi to totiž přijde dost… Když jsem mrkla na kurz od ČNB, tak vychází 100 Rs = 17,2 Kč. Mám počítat s tím, že na místě je kurz až takhle posunutý ;)? Děkuju 🙂

    • Ahojky 🙂 Abych teď pravdu řekla, samotnou si mě trošku zmátla. My utratili na Srí lance za dva asi 120 000 Rs. Jenže když v googlu zadáš Rs vyskočí tijiná měna než srí lanský rupee, která je 2x větší. Ve skutečnosti jsme utratili necelých 600 liber, což může být zase zkreslující v současném kurzu na české koruny. Osobně si ale myslím, že můžeš počítat s maximální útratou pro dva do 20 000 Kč.
     Omlouvám se, za to nedorozumění 🙂 Pokud máš ještě nějaké otázky, ráda je zodpovím.

 9. yamaha8086 říká:

  Super článek:) za dva týdny letíme na vlastní pěst tak se moc těšíme..doporučila byste nějaký ubytování? první půlku máme domluveného řidiče a tu druhou už chceme výletovat sami..je velké riziko si ho zajistit až na místě? nejspíš by to bylo v okolí Hikkaduwy:) moc děkuji, Janča

  • Si hodná, děkuji 🙂 Pokud si přečteš následující článek o Srí Lance (jestli si ho ještě nečetla) zjistíš, že jsme skoro všechno ubytování zařizovali až na poslední chvíli. Najdeš tam i názvy hotelů. Myslím, že najít hotel až na místě nebude problém. My vždy něco našli. Jediné co můžete udělat dopředu je mrknout se na booking.com a nějaký hotel si vybrat podle recenzí nebo umístěni. Hodněkrát jsme se ale setkali, že pokud jsme už hotel zarezervovali přes booking.com vyšlo nás to dráž než kdybychom to rezervovali až přímo v hotelu. Majitelé pak totiž musí odvádět booking.com poplatky. Takže se nebojte o ubytování a užijte si to i za nás!! 🙂

 10. Mona říká:

  Moc hezky napsáno. Nemáš prosím tě nějaký tip na domluveného řidiče? A kolik se za něj zhruba pohybuje cena? Díky M.

  • Dekuji 🙂 bohuzel v tomhle nemuzu pomoct. Ridice jsme nemeli a tak nechci doporucovat nekoho koho neznam osobne. Zkus se poptat na foru hedvabnestezsky, urcite tinekdo poradi. Nezlob se, snad ti i tak muj clanek trochu pomuze.

 11. Tadeáš říká:

  Moc pěkné 🙂 Sedím doma na kanapi, letenky v emailu, odlet z kraje ledna a já teprve teď zajištuju kam že se to chystáme 😀
  Jestli tě mohu požádat takhle z kraje o několik rad, budu rád za každou odpověď 😉
  Řeším batožinu do které se na 3 týdny vlezem, jakej obsah jste volily, udajně se de vejít do 35-40litrů. S tim souvisí i možnost nákupu teplejšího oblečení do hor přímo na místě. Dalo se dočíst,že je možnost nakupu bund typu Columbia a pod přímo na SL. Potkali jste neco podobného i jinde než ve zmiňované Nuwara Eliya? Moc se nám líbila ta vyhlídka na Diyaluma falls, ty přirodní bazénky, je nějaka ve zkratce sdělitelná trasa kudy tam? Ty mlhy na vrchovině jsou tam běžné, řekněme pravidlo nebo proste vabank 🙂
  Dík,Dík a Dík za každou radu 🙂 snažím se co nejvíce vyčíst ale není nad radu někoho kdo už to má za sebou 🙂

  • Jéé, tak ten pocit znám taky. Podívej se na oba mé články o SL a snad ti to pomůže se trošku zorientovat co a jak 🙂
   Přesně jak říkáš, my jeli celkem polehku a na 3 týdny si vzali pro 2 jeden 35l batoh a jeden malý příruční na kosmetiku, doklady, jídlo, apod. Vše se nám tam v pohodě vešlo a ještě zbylo i místo na suvenýry, hehe 😀
   S nákupem teplejšího oblečení jsme se tam nesetkali, tak nemůžu říct, ale nám například na všechny hory bohatě stačila větrovka a nějaká teplejší mikina.
   Pokud vás lákají vodopády a příroda, určitě si pozjišťuj nějaké informace o okolí Ella. My toto místo vynechali kvůli nedostatku času, ale hodně lidí jej chválí právě kvůli nádherným výhledům, vodopádům, apod.
   Diyaluma Falls určitě stojí za návštěvu, byl to jeden z nej zážitků vůbec. Od vodopádů (stojíte čelem k nim) se vydejde na pravou stranu, projdete kolem hotelu/penzionu/restaurace (nevím přesně co to bylo). Tam se můžete zeptat na radu nebo průvodce a pokud budete mít štěstí vezme vás tam němmý srílančan, který šel s náma. Pokud byste chtěli sami, musíte pokračovat rovně od hotelu, po takové prašné cestě do mírného kopce, pak projít místním obydlím lidí (doslova jsme šli přes jejich nádvoří), pak projdete místní továrnou tuším na kaučuk, přeskočíte přes potůček a pak už jen vzhůru do kopce až na vrchol, kde uvidíte první přírodní bazén s vodopádem, pokud půjdete po pravé straně směrem dolů narazíte na druhý a nakonec i třetí právě s výhledem na celé okolí. Takže zvažte 🙂
   Co se týče mlhy pamatuju si, že většinou do 15:00 bylo krásně a pak přišla mlha, občas déšť. Místní říkali, že to je běžné (byli jsme tam na přelomu února a března). I tak se tam ale dalo chodit v kraťasech a mikině. Nic co by se nedalo přežít. Jen je asi lepší ráno si přivstat a stihnout toho co nejvíce dopoledne.
   Klidně napiš pokud budeš mít během plánování další otázky, když budu vědět moc ráda ti poradím 🙂

 12. Tereza říká:

  Dobrý den Beato,

  akorát jsem si pročetla Vše dva články o Srí lance. Akorát partnerem přemýšlíme, kde strávíme leden a začíná mě celkem chytat posedlost práve SL. Nechce se mi to strávit u hotelového bazénu (na to budeme mít času až až na stará kolena! :-)). Spíš toho chceme co nejvíc vidět a zažít.

  Zajímalo by mne, jak je to s tou dopravou? SKutečně jste se tam všude dostali pomocí veřjné dopravy? Zvažuju, zda najmout auto s řidičem nebo si užít trošku dobrodružství a pojmout to jako vy. Taky řeším, zda bookovat ubytovaní dopředu nebo prostě doufat, že vždycky něco někde na místě najdeme… Co myslíte?

  Díky za odpověď a přeji příjmný den!

  Tereza

  • Zdravím 🙂 Srí Lanka je určitě skvělé místo pro dovolenou, když chce člověk právě zažít trochu dobrodružství, nenudit se u hotelu a poznat úplně odlišnou kulturu. Připravit se musíte i na ne hezké věci, ale mě osobně návštěva SL dala opravdu hodně.

   Co se týče dopravy opravdu je jejich dopravní síť hodně rozvinuta a člověk se dostane všude. Samozřejmě autobusy jezdí mnohem pomaleji než jsme zvyklí v ČR a ne vždy to je pohodlná cesta, ale stojí to za to. Vlaky mají na dobré úrovni, ale nabízí mnohem méně spojů. Ty si ale můžete předem vyhledat. U autobusů to je vyloženě o tom přijít na zastávku, najít si autobus s místem kam chcete jet a nebo se někoho zeptat. Většinou nám někdo poradil a vždy jsme se dostali tam kam jsme potřebovali. Pokud tedy chcete zažít pořádnou SL jezděte autobusem (počítat ale musíte s více časem na přesuny) a jak už jsem tady párkrát psala třeba si najděte nějaký kontakt na řidiče, kterého byste si najmuli v případě, že byste měli dost autobusů 😀 Nevím jak jste zvyklí cestovat, vím že hodně lidí volí řidiče a cítí se více v pohodě. My jsme takto cestovali poprvé (myslím právě hledání spojů až na místě), takže nejsme žádní profíci a zvládli jsme to bez problémů, i když jsem před cestou taky měla obavy.
   S ubytováním to samé. Přijeli jsme na místo a tam hledali hotel. Všude je plno srílančanů, kteří vám hotel tak jak tak budou nabízet jen co vystoupíte z autobusu. Je třeba si to pořádně přepočítat a nenaletět na každou nabídku. Mnohdy totiž když přijdete do hotelu na vlastní pěst zaplatíte mnohem méně než když vás tam někdo dovede. Ten pak za vás dostane určitou provizi za kterou vy ale ve výsledku zaplatíte. Osobně nejsem fanouškem bookování ubytování dopředu, neboť nikdy nevíte kde se vám bude líbit a kde ne. A zůstávat potom někde jen proto, že tam už máte ubytování přitom tam není co dělat mi přijde promarněný čas, který byste si mohli užít jinde.
   To je ovšem jen můj názor, vy musíte zvážit zda dáváte přednost určité jistotě a nebo zkusíte trošku zariskovat a nakonec si to třeba více užít. A věřte mi, že ty vzpomínky a historky pak stojí za to.
   Pokud máte jakékoliv další otázky napište mi tady a nebo na FB. Ráda vám pomůžu s dalším plánováním.

 13. Michal říká:

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat zda se vyplatí směna peněz nebo výběr z bankomatu? Nevíte, které bankomaty na SL nemají poplatek? Jde po SL cestovat stopem a pro ubytování používat couchsurfing? Dá se projet za 12 dnu velkou část SL?

  • Zdravím 🙂
   Co se týče výběru peněz nepamatuju si, že bychom platili poplatky za výběr v některém z ATM bankomatů. Přece jen už je to ale rok zpátky, tak možná změnili podmínky. Každopádně doporučuji vyřídit Revolut kartu, která je ideální během cestování neboť si právě za výběr nebo platbu v zahraničí neúčtuje žádné poplatky navíc. Takže možná sice zaplatíte za výběr z bankomatu, ale vaše karta už si žádné další poplatky účtovat nebude.
   Abych pravdu řekla, nejsem si úplně jistá jak to na SL funguje se stopováním. Veřejná doprava tam jezdí dost často a je velmi levná. Ze zkušeností nedokážu říct, že by vám jen tak někdo zastavil a nic za to nechtěl. Když už tam narazíte na turisty v autech, většinou mají vůz pronajatý i s řidičem. Málokdo si půjčuje auto sám na sebe, neboť doprava na SL je celkem šílená. Za mě teda doporučuji veřejnou dopravu, případně si můžete pronajmout motorky a projet velkou část na vlastní pěst. Couchsurfing se dá určitě použít, tak jako všude na světě, ale nejsem si jistá jak rozšířený bude právě na SL – možná budete muset plánovat ubytování více dopředu. Jinak jak jsme tady už párkrát zmínila s hotely nebo hostely není problém ani v den příjezdu – vždy se někde nějaké místo na přespání najde. A věřím že za 12 dní toho stihnete hodně. Pak už jen záleží jaké jsou vaše priority během cestování – zda dáváte přednost horám, plážím nebo památkám. Samozřejmě se dá ale naplánovat i taková trasa během které za 12 dní uvidíte od každého něco. Přeju šťastnou cestu a klidně se nebojte zeptat na další informace. Ráda je zodpovím pokud to bude v mých silách.

 14. K. říká:

  Moc hezký článek 🙂 Odlétáme za pár dní, tak jsem nabrala spoustu inspirace.. A mám dotaz 🙂 Jak je to tam s havětí? hlavně s pavouky. Budeme spát po levných ubytováních a tak se bojím, že se zase měsíc v klidu nevyspím 😀 🙂

  • Ahoj a děkuji 🙂 I my spali po levných hotelech a naštěstí jsme se setkali jen s mravenci, ještěrkami a možná s jedním švábem. K mému překvapení to tedy tak hrozné nebylo. Taky jsem ale před odletem projížděla plno webů s fotkami nejrůznějších brouků a pavouků. Takže chápu tvoji nervozitu. Každopádně držím palce, ať máš štěstí tak jako my a hlavně ať si užiješ krásnou dovču! Šťastnou cestu 🙂

  • Ahoj 🙂 Nene. Pokračuj dál po hlavní cestě (napravo když stojíš čelem k vodopádům), tam dojdete k hotelu. Od něj pořád rovně, držte se na pravé straně, půjdete po takové prašné cestě až k obydlím místních, přes ně byste měli dojít k výrobně kaučuku (myslím) a pak dalšími domy. Pak už jen dokopce.

   Řekla bych ale, že tahle cesta je lepší s průvodcem – my toho našeho objevili právě v tom hotelu. Poprvé jsme se to snažili jít na vlastní pěst (na průvodce moc nevěříme), ale marně.Jde se tam vyloženě neznačenou cestou, přes domovy místních, poté přes kopce a louky a aby si došel až k tomu vrcholku vodopádu tak to zabere dost času.

   Možná existuje i jiná cesta, to nevím. Ale věř mi, že zaplatit si průvodce se vám v tomto případě vyplatí! Nebudete litovat 🙂

  • Pokud si dobře pamatuji, tak jsem uvedla jen město, nikoliv přesnou adresu. Nikdo to ale nekontroloval. Stačí napsat adresu například hotelu kde budete spát první noc -pokud víte. Jinak uveď taky jen město.

 15. Lenka říká:

  Ahoj, díky za skvělé info. Na Srí Lanku se chystáme od půlky prosince do půlky ledna, takže času dost na to vše procestovat. Chci se zeptat jak reálně to dopadlo s Vaším rozpočtem? Vlezli jste se do plánu? (tj. 6500rs/den?) Ať vím kolik si na to našetřit:) Děkuji moc a mohla bych tě případně osobně kontaktovat na Facebooku pro info, až budeme plánovat? Měj se hezky.

  • Ahoj Leni, moc dekuji za komentar. Tak to mate super 🙂 Precti si i muj druhy clanek Sri Lanka: Cestovani den po dni. Na konci se doctes kolik jsme presne utratili za celou dovolenou a taky jake jsou na Sri Lance prumerne ceny. Budes diky tomu mit vetsi prehled o tom kolik si nasetrit. Jasne 🙂 Napis kdykoliv a ja ti rada pomuzu, bude-li to v mych silach. (FB: Bea Bruska)

   • Lenka říká:

    Ahojík. moc díky za rychlou odpověď. Já ještě nedočetla ten den po dni do konce, tak se omlouvám, že jsem si toho nevšimla:) Určitě to prostuduju, máš to vše skvěle pracované – klobouk dolů! Teď chceme nasávat informace a pak bych ti určo ráda pisla, tak ještě jednou děkuji. Lenka

    • V pohode. Vsak mate jeste spoustu casu 🙂 tak si vsechno nastuduj a kdykoliv si nebudes s necim jista, tak mi pisni. A jeste jednou moc dekuji 🙂 Jsem rada, ze se ti muj clanek libi.

 16. Kacka říká:

  Dobrý den, mohla bych se zeptat jak jste to řešili s baťohy, které jste měli na zádech a chtěli navštívit nějakou památku nebo cokoli jiného? Fungují tam nějaké úschovy? Moc díky. Třeba na Lví horu se mi nechce tahat s krosnou a ubytování budeme řešit asi vždy až navečer. 😊

  • beabruska říká:

   Přeji hezký den, myslím že u většiny turistických atrakcí byste neměli mít problém si krosny odložit někde u pokladny. Třeba zrovnau u Lví hory. Jen nemohu zaručit, že to bude bezpečné. Proto bych být váma vždy alespoň jeden batoh s těmi nejdůležitějšími věcmi nosila všude sebou a na recepci nechala jen oblečení apod. Přeji šťastnou cestu a spoustu krásných zážitků! B

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *