Evropa

Berlín-Praha-Budapešť

Jedním z mých cílů, které jste mohli vidět v předchozím článku, je navštívit všechna hlavní města v Evropě. Proto, když jsme s přítelem plánovali cestu domů na Vánoce, rozhodli jsme se tomuto cíli přiblížit a navštívit další dvě města – Berlín a Budapešť.

Letenky

Mysleli jsme na to, že letenky na Vánoce jsou drahé už několik měsíců předem a výlet jsme začali plánovat na konci léta. Našli jsme let z Londýna do Berlína za pouhých £60.

Berlín

Ubytování v Berlíně

Ubytování jsme rezervovali přes booking.com v hotelu Aletto Jugendhotel asi 15 minut metrem od centra. Noc nás vyšla na necelých £30. Během pobytu jsme neměli žádný problém a na recepci nám vyšli vstříc. Takže za nás jej mohu určitě doporučit.

Doprava v Berlíně

Cesta z letiště do centra stojí €3,2 – lístek pro zónu abc. Doprava v Berlíně je rozdělena na S (nadzemní) a U (podzemní). Lístky platí pro všechny typy dopravy, jen je občas problém najít správnou zastávku a vyznat se v mapách.

Existují zde různé varianty lístků. Pro ty, kteří si rádi zkrátí cestu autobusem nebo metrem, je ideální denní lístek za €6,7 a nebo turistický Welcome Card. Na dva dny stojí €18,5 a 3 dny jsou za €24,5 + mapa města a slevy na vstup do památek.

My jsme ušetřili za dopravu a všude se dostali pěšky.  Rádi se totiž procházíme celým městem, ztrácíme se a objevujeme postranní uličky a bary. Koupili jsme si jen 4 jednosměrné lístky za €8,8, abychom se dostali do/z centra. Jeden lístek normálně stojí €2,6.

Zajímavá místa v Berlíně

Co se týká památek, stačí 2 dny a uvidíte to nejdůležitější. Pro mě byla nejhezčí procházka od Zoologické zahrady, přes Tiergarten k Brandenburger Tor, odtud na Holocaust Mahnmal, poté zpět na Friedrichstrasse a nakonec směrem na Gendarmenmarkt. Před Vánocemi vypadá market kouzelně a já jej řadím mezi jeden z nej vánočních trhů, které jsem zatím viděla.

221

Další, co stojí za návštěvu, je Muzeum Island a Berliner dom. Nakonec by byla škoda vynechat Berlínskou zeď, která zde představuje dlouhou historii.

174

Berlín má rozhodně své kouzlo a při pohledu na jednotlivé památky je snadné představit si všechny velké události, které se tady staly.

Navštívit hlavní město Německa určitě stojí za to, ať už jen kvůli památkám, nákupům nebo párty. Za jediné zklamání považuji, že najít pravou německou hospodu bylo těžké. Nabídky místních restaurací a kaváren jsou rozsáhlé – od těstovin, přes burgery až po skvělé muffiny.

Ti, kteří preferují odlišné kuchyně si zde přijdou na své. Našim zvykem ale bývá ochutnat co nejvíce tradičních pokrmů v každé zemi, kterou navštívíme. Těšili jsme se na schnitzel, preclíky a klobásy a nakonec je dostali jen na vánočních trzích.

Původně jsme plánovali v Berlíně strávit 4 dny. Nakonec jsme jeli již o den dříve. Hlavním důvodem bylo jak špatné počasí tak také to, že jsme za 3 dny viděli vše, co jsme chtěli.

Z Berlína naše cesta vedla do Prahy. Nejlevnější lístek na vlak stál €40 s tím, že jsme vyjížděli už v 7 ráno. Vyplatí se koupit si jej dopředu online. Cena se normálně pohybuje okolo €20.

V Praze jsme si nenechali ujít svařené víno na vánočním trhu a procházku nejznámějšími ulicemi.

Následující týden jsme strávili s rodinou a přáteli v našem rodném městě.

301220143655

Budapešť

Na Silvestra jsme nasedli na vlak v Brně a za 4 hodiny byli v Budapešti.

V hlavním městě Maďarska jsme měli v plánu strávit začátek roku 2015. Cesta vlakem vyšla jednoho na £20.

Ubytování v Budapešti

Uubytování jsme byli v hostelu City Rooms přímo u Erzsébet híd (Elisabeth Bridge) za pouhých £30 za noc. V Maďarsku najdete hodně levných hotelů, které na první pohled připomínají obyčejný byt. Nakonec vás ale mile překvapí čistotou a pohodlím.

Doprava v Budapešti

Chcete-li jezdit tramvají nebo metrem, můžete si koupit 10 lístků za 3 000 HUF nebo 24hodinový lístek za 1 650 HUF.

Z centra na letiště se dostanete pomocí přestupního lístku za 530 HUF.

361

Zajímavá místa v Budapešti

Budapešť jsme si zamilovali na první pohled. Obchody a domy vypadají, jako byste se vrátili o několik desítek let nazpět a přitom si stále udržují své kouzlo. Město je rozděleno Dunajem na dvě části, které spojuje několik mostů. Na obou březích najdete spoustu památek, které stojí za vidění.

269

Buda, starší část, má jako dominantu Budai Vár (Buda Castle) s muzeí a také Halászbástya (Fishermens Bastion). Na druhém konci u Szabadság híd (Liberty Bridge) je Gellertův vrch a Citadella, z niž je jeden z nejkrásnějších výhledů na celé město – speciálně večer, kdy jsou osvětleny všechny mosty a budovy.

334

Pest, moderní část s tradičními restauracemi a bary, mimo jiné nabízí několik dalších významných památek. Nejznámější náměstí vzdálené asi půl hodiny chůze od Margit sziget (Margaret Island) je Hősök tere (Heroe’ s Sguare) od kterého vede Andrássy út (Andrassy Street) s mnoha luxusními obchody a Budapešťským domem opery. Hned za náměstím je městský park s hradem Vajda Hunyad. O něm se říká, že připomíná hrad Draculy v Rumunsku.

371

U Dunaje dále najdete jednu z nejvýraznějších staveb – Budovu parlamentu, od něhož se dá procházkou po promenádě dojít k Lánchíd (Chain Bridge), poblíž kterého je Szent István Bazilika (St. Stephen´s Basilic). V okolí Szabadság híd (Liberty Bridge) stojí za návštěvu Centrální market s tradičními obchody a jídlem. Pokud se chcete levně a dobře najíst doporučuji vám Oktogon Bisztro . Za pouhých 1 500 HUF můžete vyzkoušet neomezený počet tradičních maďarských jídel. Celkově najdete v Budapešti kromě světových restaurací také ty tradiční, což nám udělalo velkou radost.

356

3 dny, které jsme tady strávili, nestačily na to navštívit vše, co jsme plánovali. Takže doufám, že budeme mít možnost znovu se do Budapešti vrátit a užít si kromě památek i jejich slavné lázně.

Rozpočet

Rozpočet jsme si stanovili každý na £500.

Na útratu jsme měli v každé zemi £100 + £50 jako rezervu a stejně jsme přivezli pár eur a maďarských forintů zpět. Náš rozpočet jsme nakonec splnili i s cestováním po Anglii. Pro přesné informace přidávám tabulku s celkovými výdaji.

Položky Cena pro dva (GBP)
Autobus na letiště 45.00
Letenka Londýn Gatwick – Berlin 120.00
Berlín: Hotel na 3 noci 84.00
Berlín: Útrata 100.00
Vlak z Berlína do Prahy 60.00
Vlak z Brna do Budapeště 45.00
Budapešť: Hotel na 3 noci 94.00
Budapešť: Útrata 150.00
Letenka Budapešť – Londýn Stansted 218.00
Autobus z letiště 29.00
Celkem 945.00

Doufám, že vás tento článek inspiruje k podobnému road tripu, neboť my si jej opravdu užili. A jak se říká – jak na nový rok, tak po celý rok. Proto věřím, že ten náš bude plný cestování a objevování nových míst!

Máte-li nějaké další otázky nebo rady pro ostatní, neváhejte mě kontaktovat, ať už na Facebooku, Twitteru, Asku či tady na blogu v komentářích.

BB

Článek

2 komentáře k “Berlín-Praha-Budapešť

  1. Jana říká:

    Hezký nápad procestovat hlavní města. Já se chystám příští rok do Berlína. Asi mi to bude stačit. Už nejsem nejmladší. Letos už jsem chtěla jet, mám rozmyšlené kam všude se podívat. Nakonec ale ze zdravotních důvodů pojedu na víkend do lázní. Klasicky, do Karlových Varů. Tady to bude: http://www.hotely.cz/karlovy-vary/pobyty/vikendovy-odpocinek-/
    Berlín by byl letos trochu náročný, ale příští rok doufám vyjde. Děkuji za inspiraci! Užívejte života dokud jste mladí!

    • Děkuji! Určitě se do Berlína podívej, věřím, že si jej užiješ 🙂 Karlovy Vary bych taky ráda navštívila, ten hotel vypadá skvěle. Tak přeji pěkný pobyt 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *